Jako starosta bych krizi vyřešil za dva dny, říká Šmarda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nekončící příběh kolem výměny ministra kultury je nedůstojný a každý starosta menšího města nebo vesnice by podobnou situaci vyřešil během několika dnů, myslí si to Michal Šmarda (ČSSD), který by měl v křesle ministra kultury nahradit svého stranického kolegu Antonína Staňka. Krize se už táhne několik měsíců. „Už to trvá docela dlouho a trpí tím zejména resort kultury,“ uvedl Šmarda pro deník Echo24.
„Stejně jako všichni si myslím, že už je to hodně nedůstojné. Problém, který by každý starosta menšího města nebo vesnice vyřešil za dva dny, se táhne už dva a půl měsíce,“ uvedl Šmarda na Facebooku ještě před schůzkou premiéra Andreje Babiše (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem.
Zároveň si Šmarda stěžuje na to, že je neustále přezkušován ze znalosti rezortu kultury. „No a teď dva a půl měsíce trávím volný čas tím, že se obhajuji, dávám rozhovory, nechám se zkoušet z detailů rozpočtu ministerstva, odpovídám na kvízové otázky o památkách, umělcích a institucích. Hraji v reality show podle scénáře, který páni politici píšou v běhu. Ale to nevadí, je to dobrá škola,“ napsal.
Své kritiky chce přesvědčit především plněním kulturního programu koaliční smlouvy. Zároveň nechce nijak kritizovat Antonína Staňka. „Myslím, že se podařilo navýšit prostředky na obnovu památek, ale i na živou kulturu. Kus práce je odveden i na památkovém zákoně,“ pospal Šmarda pro deník Echo24 úspěchy kabinetu v oblasti kultury.
Stále je však mnoho nesplněných bodů, na které se chce Šmarda jako případný ministr zaměřit. „Nepodařilo se dosud přijmout zákon o veřejně prospěšných organizacích v kultuře a změnit postavení příspěvkových organizací. To znamená – zajištění víceletého financování, odpolitizováné stabilní vedení a systémová kontrola hospodaření. Nepodařilo se napravit nespravedlnosti v odměňování pracovníků v kultuře. Nepodařilo se dostatečně podpořit investice zmiňované v programovém prohlášení,“ popsal Šmarda dosavadní resty pro Echo24.
Šmarda navíc upozorňuje na fakt, že je potřeba navýšit peníze v kultuře. „Kultura v naší zemi je opomíjená, podfinancovaná a zanedbaná. Lidé v regionech jsou špatně placení a nespravedlivě podceňovaní. Každý vidí pár slavných celebrit z červených koberců a pražských paláců. Nikdo nechce vidět, že sólista v Opavě nebo v Liberci si vydělá sotva dvacet tisíc. Každý řeší slavné pány ředitele a prominentní herce,“ uvedl.
„Nikdo nechce slyšet, že uklizečka v muzeu má za stejnou práci mnohem nižší plat, než ta samá uklizečka na finančním úřadě. Kdy naposledy premiér nebo ministři řešili místo syslů situaci v knihovnách? Kolik politiků vůbec ví, že si právě v těchto dnech připomínáme sto let od přijetí zákona o knihovnách? Chápou koaliční i opoziční politici vůbec jejich význam?“ ptá se kandidát na ministra.
ČSSD za Michalem Šmardou nadále stojí. Předseda Jan Hamáček uvedl, že do 31. července, ke kterému Zeman přislíbil odvolání ministra kultury Antonína Staňka, se asi nic nového nestane. ČSSD tak patrně vyčká do půlky srpna, kdy by se měl Zeman vyjádřit ke jmenování Šmardy. Šmarda zůstává jediným kandidátem sociální demokracie, řekl Hamáček. „To, že pan premiér neuspěl u pana prezidenta, nás netěší. To, že pan prezident posunul termín, nás netěší dvojnásob, ale to není vina sociální demokracie,“ řekl ke středeční schůzce premiéra Babiše se Zemanem v Lánech.