Setkání Trumpa s Kimem

Hanoj je na nohou, Trump se setkal s Kimem

Donald Trump a Kim Čong-un -

Foto: Reuters

Setkání Trumpa s Kimem
Hanoj je na nohou, Trump se setkal s Kimem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Hanoji začíná vrcholná schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oba státníci se setkali ve středu krátce po poledni středoevropského času v hanojském hotelu Metropole, kde spolu nejprve hovořili pouze za asistence tlumočníků. Hlavní část oficiálních jednání je plánována na čtvrtek, informovala mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Cílem summitu je pokročit v úsilí denuklearizace Korejského poloostrova.

Středeční setkání Trumpa s Kimem pokračovalo večeří, které se zúčastnily i další představitelé obou zemí. Na jednání byli mimo jiné americký ministr zahraničí Mike Pompeo, personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, severokorejský šéf diplomacie Ri Jong-ho a hlavní severokorejský vyjednávač se Spojenými státy Kim Jong-čchol, který v minulosti působil jako šéf vojenské rozvědky.

Hlavní část jednání Kima a Trumpa, včetně možného podpisu dohod či delších tiskových konferencí, by se měla podle tiskových agentur odehrát ve čtvrtek. Dějištěm čtvrtečních rozhovorů bude podle agentury AP rovněž hotel Metropole; časový rozvrh ještě nebyl upřesněn.

Očekávání od dvoudenního summitu v Hanoji jsou vyšší, než byla v loňském roce, kdy pouhé podání rukou amerického a severokorejského vůdce bylo považováno za historickou událost. Trump nicméně v neděli možnost nějakého zásadního průlomu relativizoval. „Nikam nespěchám. Nechci testy (jaderných zbraní a raket dlouhého doletu). Pokud nebude (KLDR) testy provádět, budeme spokojeni,“ poznamenal americký prezident. Od hanojského summitu se totiž očekává, že byl měl přinést konkrétnější plán denuklearizace poloostrova. Podle expertů to znamená především stanovit časový rámec pro proces jaderného odzbrojení KLDR a uvést jmenovitá opatření k dosažení tohoto cíle.

Severní Korea chce na oplátku od Spojených států především postupné rušení hospodářských sankcí, které ochromují její ekonomiku. To Washington odmítá a trvá na tom, že KLDR se musí nejprve „zcela, ověřitelně a nezvratně“ zbavit svých atomových zbraní, a teprve poté mohou být sankce odvolány.

Na historické schůzce loni v červnu v Singapuru se Trump a Kim společně zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily.

, ,