Nejbohatší člověk Jeff Bezos

Amazon na černém pátku vydělal. Bezos má poprvé nad 100 miliard dolarů

Nejbohatší člověk Jeff Bezos
Amazon na černém pátku vydělal. Bezos má poprvé nad 100 miliard dolarů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hodnota majetku zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose poprvé prolomila hranici 100 miliard dolarů a usídlila se na částce 100,3 miliard. Stalo se tak poté, co Amazon vydělal během černého pátku 2,4 miliardy dolarů. Bezos se tak stal prvním miliardářem, jehož majetek dosáhl v 21. století 12ciferné hodnoty. Naposledy se to podařilo v roce 1999 zakladateli softwarové společnosti Microsoft Billu Gatesovi, napsala agentura Bloomberg.

Vedle výdělku z černého pátku zaznamenal Amazon rovněž nárůst hodnoty akcií, kterých Bezos vlastní zhruba 17 procent z celkového objemu. Ty se po úspěšném dni z pátku na sobotu vyhouply o 2,5 procentních bodů. Analytická společnost Adobe Analytics také uvedla, že zákazníci oproti minulému roku na Amazonu nakoupili o 18,4 procenta více zboží.

Za dosavadní část letošního roku akcie Amazonu zpevnily o 58 procent a díky tomu do majetku jeho zakladatele přibylo 34 miliard dolarů. Bezos byl přitom v lednu 2017 až čtvrtým nejbohatším mužem světa. Před ním byli jak nynější dvojka Bill Gates, tak třetí nejbohatší člověk a majitel konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett (asi 79 miliard dolarů).

Díky neustále rostoucí hodnotě Amazonu Bezos v červenci na chvíli na první příčce vystřídal Gatese, podruhé to bylo v říjnu. Tehdy jejich majetek Bloomberg i časopis Forbes odhadovaly na 89 miliard dolarů. Zatímco někdejší ředitel Microsoftu se však okolo této částky pohybuje stále, Bezosovy zisky rostou.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Firma zahájila internetový prodej v roce 1995 a zpočátku nabízela především knihy. Na burzu vstoupila v roce 1997 s cenou 18 dolarů za akcii. V současnosti cena jejích akcií přesahuje 1000 dolarů.

,

26. listopadu 2017