Český statistický úřad

Sčítání lidu 2021 má zajišťovat Česká pošta, přeje si Babiš

Český statistický úřad
Sčítání lidu 2021 má zajišťovat Česká pošta, přeje si Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vláda ve středu přerušila projednávání pravidel pro sčítání lidu, které se uskuteční v roce 2021, vrátí se k nim na některé z dalších schůzí. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uvedl, že nesouhlasí s původním návrhem Českého statistického úřadu (ČSÚ), aby sčítání zajišťovala externí firma. Chce, aby věc řešila Česká pošta.

Na další jednání kabinetu je také odložen plán rozvoje sportu na letošní a příští rok, se kterým přišel ministr školství Robert Plaga (za ANO), vláda se jím nezabývala.

Věcný záměr zákona o sčítání lidu předpokládá, že se do sčítání budou muset zase zapojit všichni obyvatelé ČR. Vyplňovat by ale měli méně údajů než v roce 2011. Místo 47 by jich mohlo být 23. Vypadnout by mohla třeba otázka na víru či obor vzdělání. Neměl by se vypisovat ani domovní list a polovina bytového listu. Zbývající potřebná data získá statistický úřad z registrů. Mnohem víc vyplněných formulářů by chtěl také dostat elektronicky.

Podle podkladů k návrhu ČSÚ rozsáhlé sčítání vlastními silami zvládnout nedokáže. Stejně jako u minulých cenzů chtěl využít na část úkolů dodavatele. Mělo se to týkat právních služeb, systémové integrace, osvěty, počítačových aplikací či „terénních prací“, tedy sčítacích komisařů. Vlastní komisaře měl statistický úřad naposledy při sčítání v roce 2001. Pokud by je chtěl zajistit sám, musel by přijmout na krátký čas na 20 000 lidí a další stovky jako náborové pracovníky či školitele.

Podle Babiše návrh zákona o sčítání lidu počítal s vypsáním výběrového řízení na externí firmu. „Já nevidím důvod, proč by to měly dělat nějaké externí firmy. Požádal jsem, aby ten materiál byl přepracován, aby to dělala exkluzivně Česká pošta jako v minulosti,“ řekl.

Podle podkladů pro vládu sčítací komisaře do roku 1991 musely zajistit národní výbory, po listopadu 1989 městské a obecní úřady. Ty nábor už při přípravě posledního sčítání ale dělat odmítly.

„Český statistický úřad byl s připomínkami kabinetu seznámen, a na žádost vlády bude tedy ve spolupráci s dalšími ústředními orgány státní správy zkoumat další možné způsoby realizace, distribuce a sběru sčítacích formulářů,“ uvedla mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Premiér uvedl, že pošta může pro účely sčítání posloužit jako velice dobrá struktura. Náklady na sčítání, které se očekávají 2,23 miliardy korun, by podle něj mohly státnímu podniku ekonomicky pomoci. „Pošta má svoje problémy a určitě taková finanční injekce v rámci tohoto projektu by byla vhodná,“ podotkl Babiš.

Přepracovaný materiál podle něj vláda projedná brzy, objevit by se mohl už na jednání v příštím týdnu. Změny ale nejprve budou muset posoudit právníci.

Návrh plánu pro rozvoj sportu předpokládá vytvoření agentury pro sport, která by měla na starosti sportovní agendu státu. Na jejím vytvoření se již dříve shodli zástupci sportovních svazů s Babišem i ministrem Plagou. Nová pravidla by podle vlády měla přispět mimo jiné k efektivnějšímu systému financování sportu.

,