Filozof Roger Scruton

Filozof Scruton byl odvolán z postu vládního poradce. Kvůli „nepřijatelným výrokům“

Filozof Roger Scruton
Filozof Scruton byl odvolán z postu vládního poradce. Kvůli „nepřijatelným výrokům“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britský konzervativní filozof, spisovatel a skladatel Roger Scruton byl odvolán z neplaceného postu vládního poradce bydlení, informuje The Guardian. Důvodem byly kontroverzní výroky o islamofobii, homofobii a antisemitismu, které měl údajně říct v rozhovoru pro levicový týdeníkem New Statesman. Řada lidí ale Scrutona brání a dodává, že některá jeho slova jsou vytržená z kontextu.

„Roger Scruton byl odvolán s okamžitou platností v reakci na nepřijatelné výroky,“ dodává stručně mluvčí ministerstva pro bydlení, kde britský filozof působil bezplatně jako poradce. Scruton nicméně odmítá, že by byl v rozhovoru pro týdeník New Statesman jakkoliv islamofobní nebo útočil vůči židovské komunitě.

Ve výše zmíněném rozhovoru údajně řekl, že „mnoho příslušníků budapešťské inteligence jsou Židé a tvoří součást rozsáhlých sítí kolem Sorosova impéria,“ případně že „islamofobie a homofobie jsou vymyšlené“. Stejně tak je Scruton dlouhodobě kritizován za své přátelské vazby na maďarského premiéra Viktora Orbána. Mnozí se ale shodují, že jeho slova, která zazněla v rozhovoru, byla vytržena z kontextu.

Interview se Scrutonem vedl zástupce šéfredaktora George Eaton. Ten se po vydání rozhovoru uchýlil na Twitter a vypíchl tam nejkontroverznější výroky, ovšem nikoliv v úplném znění. Například v pasáži, kde mluví o Židech, je v kompletním rozhovoru jasné, že Scruton odpovídá na otázku o Sorosově vlivu v Maďarsku, nikoliv na otázku k židovské komunitě. Eaton již stihl několik svých zavádějících tweetů smazat. O nesrovnalostech okolo rozhovoru v New Statesman jsme psali již zde.

Úzké vazby na Československo

Scruton také aktivně působil na území Československa. Byl zakladatelem Vzdělávací nadace Jana Husa a hlavním organizátorem návštěv západních filozofů, kteří počínaje rokem 1979 přijížděli přednášet na bytové semináře pražských a brněnských disidentů. Je také členem českého PEN klubu a Společnosti pro vědy a umění.

Na oplátku jeho Slovník politického myšlení přeložil již za socialismu Petr Pithart, takže mohl hned v roce 1990 vyjít knižně a zaplnit poptávku po poznání. Scruton se sem vracel a vrací, mimo jiné měla v Česku premiéru jeho opera. Intimitu jeho vazeb ukazuje jeho román Zápisky z podzemí, odehrávající se v Česku osmdesátých let. 

Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil Medaili za zásluhy I. stupně. Jako uznání jeho přínosu české vědě a vzdělanosti získal v roce 2004 (u příležitosti jeho 60. narozenin) čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně.

, vt

11. dubna 2019