ČSSD o vládní účasti

Uvnitř ČSSD nebyl velký zájem o účast ve vládě Andreje Babiše

ČSSD o vládní účasti
Uvnitř ČSSD nebyl velký zájem o účast ve vládě Andreje Babiše

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejvyšší představitelé ANO a ČSSD se na podobě nové vlády nedohodli. Sociální demokraté zůstávají v opozici a předseda Jan Hamáček navrhne spolustraníkům ukončení vyjednávání s ANO. Pravděpodobně uspěje. Už během vyjednávání sociální demokraté vyjadřovali pochybnosti o účasti ve vládě Andreje Babiše. Mluvil o nich i člen vyjednávacího týmu, místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Výsledek jednání v pátek předloží Jan Hamáček s Jiřím Zimolou předsednictvu strany. V sobotu pak s návrhem seznámí delegáty sjezdu v Hradci Králové. Právě členská základna sociální demokracie rozhodne jak dál.

Už před krachem jednání byla řada významných sociálních demokratů k vyjednávání o vládní koalici skeptická. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem se statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola vyjádřil, že má pochyby o schválení vstupu do vlády. „Je možné, že sjezd v Hradci Králové bude rozhodovat o tom, že podmínky nabízené v rámci současných vyjednávání nejsou pro sociální demokracii akceptovatelné,“ řekl po středečním jednání Jiří Zimola.

Bývalý Jihočeský hejtman to potvrdil i v rozhovoru pro ČT24 před týdnem. „Nálada ve straně není příznivá pro vznik koalice,“ řekl Jiří Zimola.

Skepticky se k samotnému vyjednávání stavěl i předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. „V podstatě platí, že tento způsob vyjednávání o vládě se mi nezdá býti nejšťastnějším. Členská základna v Praze, myslím, ve své většině se mnou souhlasí. Pokud Babiš nedokáže respektovat základní pravidla slušného chování během vyjednávání koaliční vlády, jak se asi bude chovat po jejím případném utvoření?,“ řekl pro Echo24 Petr Pavlík.

Senát proti účasti ve vládě

Předseda Senátu Milan Štěch se už od začátku sjezdu stavěl proti účasti ve vládě. „Pořád zastávám názor, že do vlády, kterou by vedl trestně stíhaný Andrej Babiš a také to jak se vůči sociální demokracii choval, tak pro takovou účast ve vládě nejsem,“ řekl pro Echo24 Milan Štěch.

S předsedou horní komory souhlasil i senátor Jiří Dienstbier. „Senátorský klub byl proti účasti ve vládě. Ta averze vůči vstupu do vlády se jednáním ještě prohloubila,“ řekl deníku Echo24 Jiří Dienstbier. „Skoro to vypadá, že se nás Andrej Babiš snaží popíchnout k tomu, abychom sami odešli,“ řekl k jednáním Dienstbier.

Bývalý místopředseda strany a současný senátor dodal, že nálada klubu je jednoznačně proti. „Kdyby bylo hlasování dnes, tak to jednoznačně odmítnou,“ řekl Jiří Dienstbier.

Opačný názor měla například bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Když úplně racionálně a pragmaticky zhodnotím všechny klady a zápory, jsem pro vstup do vlády. Ale tvrdé vyjednávání ze strany ČSSD je určitě na místě,“ řekla pro Echo24 Michaela Marksová.

S ní souhlasil i předseda krajské organizace ČSSD v Olomouckém kraji Jiří Zemánek. „Domnívám se, že pokud bude hnutí ANO akceptovat naše podmínky, je lepší pro sociální demokracii podílet se na vládě a pokračovat tak v prosazování programu strany, než v opozici přihlížet. Každopádně o této otázce rozhodne sobotní sjezd, na kterém se mnou budou přítomni delegáti všech okresů Olomouckého kraje,“ řekl Jiří Zemánek.

,