Už žádný noční klub jako v Praze. Vatikán určí, jak využívat přebytečné kostely
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vatikán vydá směrnice pro náležité využívání vysloužilých kostelů. Nemají končit jako diskotéky, tělocvičny nebo zmrzlinárny. Jako odstrašující případ uvádí pražský kostel přeměněný v noční klub, informovala agentura AP. Vatikán pracuje na směrnicích, které mají katolickým diecézím pomoci s nalezením vhodného využití kostelů, kterých se potřebují zbavit. Vatikánské ministerstvo kultury v listopadu uspořádá ve spolupráci s římskou jezuitskou Gregoriánskou univerzitou a italskou biskupskou konferencí mezinárodní setkání, které se má zabývat způsobem prodeje kostelů a nakládáním s majetkem. Akce se má konat pod heslem „Bůh už tu nepřebývá?“
Vatikánský ministr kultury Gianfranco Ravasi novinářům řekl, že mnohé diecéze v Evropě, Severní Americe a Austrálii mají víc kostelů, než potřebují nebo než dokážou udržovat. Důvody jsou sekularizace společnosti, méně katolíků navštěvujících kostely a také finanční limity.
Vatikán však chce mít jistotu, že tyto objekty si zachovají určitou duchovní, kulturní a společenskou hodnotu, zdůraznil Ravasi. Tomu podle něj může kostel dostát, pokud je využíván rozumně, například pro pastorační práci nebo kulturní a společenské akce. Možné je také využití coby knihkupectví nebo knihovny, domnívá se kardinál. „Ale udělat z toho zmrzlinárnu? To by šlo těžko,“ poznamenal Ravasi.
Jako příklad jednoznačně nesprávného způsobu zbavení se druhdy posvátného místa uvedl Ravasi jistý pražský kostel, který byl přeměněn na noční klub. Konkrétní nejmenoval, před lety ale vyvolal pozornost médií i veřejnosti odsvěcený kostel sv. Michaela Archanděla v Praze 1, ve kterém po určitou dobu působily hudební kluby, patrně i s erotickým programem.
V minulosti již byly několikrát představeny projekty na jeho opravu a změnu užívání. „Majitelem je stále stejná firma Michal Praha, která má stavební povolení v právní moci, ale padlo odvolání, které se řeší u soudu, a proto se stále s přestavbou nezačalo,“ řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Připouští, že dřívější využití kostela nebylo důstojné. „Firma Michal Praha se ve svém plánu přestavby chce přiblížit vzhledem původnímu stavu, aby odkaz památky byl zachován. Jeho využití by mělo být pro kulturně společenské účely, což Praha 1 ocenila,“ doplnila.
Ožehavý je problém znesvěcení bývalých kostelů zvláště v Itálii, která má obrovské množství umělecky významných kostelů a příliš málo zdrojů na jejich údržbu. To se týká například kostelů poničených častými zemětřeseními.
Dalším důležitým kritériem pro převedení kostela na nového majitele má být podle Vatikánu záchrana uměleckých předmětů, jimž hrozí, že by byly rozprodány. Podle nových směrnic by měly být umístěny v muzeích jednotlivých diecézí a kostely by měly být předávány k novému využití pokud možno holé.
Vatikán rozeslal návrh směrnic jednotlivým biskupským konferencím a hodlá je uvést do konečné podoby na mezinárodní konferenci 29. a 30. listopadu v Římě. Vatikán rovněž chystá výstavu fotografií úspěšně přeměněných kostelů.