Prvorození jsou nejchytřejší. Vědci zjistili, jak jsou na tom s inteligencí sourozenci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle nové studie výzkumníků z univerzit v Houstonu, New South Walesu a Sheffieldu je u nejstarších ze sourozenců největší pravděpodobnost vyšší inteligence. Ti se také zpravidla cítí sebevědoměji a dosahují lepších školních výsledků, popisuje závěry studie server The Independent. Roli hraje zejména pozornost rodičů.
Výzkumníci studovali výsledky více než 5 tisíc dětí, jejichž slovní zásobu hodnotili každé dva roky až do věku 14 let.
Nové poznatky demonstrují, že čím více starších sourozenců dítě má, tím nižší inteligenci bude patrně mít. Dopady pořadí narození dítěte na jeho poznávací schopnosti jsou výraznější, pokud je z výzkumu vyloučena matematika. Jak výzkumníci konstatují, například čtení je zpravidla podporováno v rodině, matematiku se děti učí až ve škole.
„Později narozené děti mají horší kognitivní schopnosti už od útlého věku, ještě než nastoupí do školy,“ poznamenávají ve studii. „Ačkoliv nejsou později narozené děti znevýhodněné zdravotně nebo co do vývoje, zjistili jsme, že jim rodiče nejsou schopni poskytnout stejnou míru mentální stimulace jako prvorozeným,“ doplňují.
Čím více sourozenců dítě má, tím méně pozornosti dostane a je u něj méně pravděpodobné, že prospěje ve školních testech.
Autoři studie také tvrdí, že rozdíly v chování matky během těhotenství nebo prvního roku života dítěte mohou hrát význačnou roli. Zahrnují pod něj například konzumaci alkoholu nebo kouření, či rozhodnutí, zda kojit nebo nekojit.