Chceme léčit, ne úřadovat. Mladí praktičtí lékaři zásadně kritizují novinky Babišovy vlády
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přebujelou administrativu a Babišovou vládou nově zaváděné eRecepty a eNeschopenky kritizuje nastupující generace praktických lékařů.
„Přicházíme do oboru s nadějí, že budeme pečovat o své pacienty, ale vidíme přebujelou administrativu a byrokracii. Chceme dělat práci, kterou jsme studovali a na jakou se těšíme, léčit pacienty, vzdělávat sebe a další generaci lékařů. Nechceme úřadovat – to ať dělají úředníci, kteří jsou za to placeni. Přidávání administrativy ohrožuje zdraví pacientů,“ prohlašují v memorandu na závěr V. Praktické konference pro praktické lékaře, která se o víkendu konala v Brně.
Podle praktického lékaře Vojtěcha Muchy je to vůbec poprvé, co mladí lékaři takové memorandum sepsali. Vede je k tomu znechucenost nad sliby politiků o snižování byrokracie, které se však neděje.
„Papírová administrativa je jen vyměňována za elektronickou, která však obvykle neplní svou hlavní funkci ušetření času. Příkladem je eRecept s velkou složitostí inicializace a nebezpečím zneužití elektronického podpisu, ale zejména aktuální eNeschopenka, která přesouvá práci úředníků na zdravotníky a díky její nepřipravenosti musí být prosazována výhrůžkami,“ cituje Vojtěch Mucha z memoranda.
E-neschopenky praktici vystavují od začátku tohoto roku. Lékařům nejvíce vadí, že pacientům v ordinaci sice e-neschopenku vystaví, o tom, že byla zaevidována, se však dovědí až za několik desítek hodin. Ministerstvo však kritiku odmítá s tím, že evidence elektronických neschopenek nemusejí lékaři vůbec řešit. Povinnost vydávat recepty elektronicky platí od ledna 2019.