Babišova vláda pokračuje

Babišova vláda se udržela jen díky hlasům ANO a KSČM. Stabilní není

Babišova vláda pokračuje
Babišova vláda se udržela jen díky hlasům ANO a KSČM. Stabilní není

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Andrej Babiš ztratil v Poslanecké sněmovně většinu. Vládu ANO a ČSSD s podporou komunistů totiž aktivně podpořilo méně poslanců, než kolik hlasovalo pro nedůvěru kabinetu. Dle ústavy to nicméně na její odvolání nestačilo, a vláda tak pokračuje. Opozice jí ale prorokuje další nestabilní vývoj. O další napětí se postará mimo jiné to, že policisté mají kauzu Čapí hnízdo, v níž je Babiš spolu s dalšími lidmi obviněn, uzavřít do konce prosince.

„Aktuálně je lhůta pro skončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo prodloužena do 31. prosince 2018,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Do konce roku se tedy uvidí, zda bude premiér Babiš v případu unijní dotace pro Čapí hnízdo obžalován, nebo ne. První možnost každopádně dává zárodek dalšího dějství vládní krize.

O tom, jak bude vláda pokračovat, nemá jasno ani samotná ČSSD. Ta hovoří o tom, že „pátkem svět nekončí“. A poté, co nedůvěra vyslovena nebyla, její předseda a ministr vnitra Jan Hamáček zdůraznil, že si premiérových problémů sociální demokracie vědoma je. „ČSSD chtěla dát najevo, že vnímá problém, který vládu zatěžuje,“ řekl k odchodu ČSSD z jednacího sálu při hlasování Hamáček. Jedním dechem ale dodal, že stále věří vládnímu projektu. „Jak to (Babišova kauza – pozn. red.) ovlivní koaliční spolupráci, záleží na dalším vývoji,“ dodal Hamáček.

Možnost potopit vládu dává ČSSD teoreticky samotná koaliční smlouva, strana tedy není závislá na akcích opozice. Koaliční smlouva případný spor upravuje tak, že pokud strany nenajdou kompromis ani na úrovni předsedů a koaliční rady a pět ministrů jmenovaných za ČSSD podá demisi, je ke stejnému kroku zavázán i premiér. Více o tom píšeme zde

Za demisi vlády se opět demonstrovalo

Nespokojenost s vládou projevila v pátek kromě části sněmovny i část veřejnosti, která večer po hlasování o nedůvěře protestovala za demisi vlády. Několik tisíc lidí demonstrovalo na Staroměstském náměstí v centru Prahy. Velká část z nich tam dorazila v průvodu, který vyšel v podvečer z Hradčanského náměstí. Protest pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, který letos už několik demonstrací proti Babišovu kabinetu zorganizoval. Protestující vyrazili v podvečer od Pražského hradu a přes Malostranské náměstí, Karlův most, Smetanovo nábřeží a Národní třídu došli na Staroměstské náměstí. Zaplnili jeho větší část, stejně jako 17. listopadu

Pro nedůvěru 92 poslanců, proti 90

V tomto volebním období šlo o první hlasování dolní komory o vyslovení nedůvěry kabinetu. Konalo se necelých pět měsíců poté, co kabinet ANO a ČSSD získal díky podpoře KSČM ve Sněmovně důvěru.

Pro vyslovení nedůvěry se vyslovilo všech 92 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh získat nejméně 101 hlasů. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, která vládu toleruje. Tři zákonodárci těchto uskupení se omluvili. Všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo před hlasováním jednací sál, další dva byli omluveni.

Opoziční lídři při jednání sněmovny Babiše kritizovali, zatěžuje podle nich vládu i zemi. Premiér se mimo jiné opřel do novinářů a zopakoval, že odstoupit nehodlá. Kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách.

„Předseda vlády si udržel funkci, ale neudržel si důvěru většiny Poslanecké sněmovny,“ řekl po hlasování předseda ODS Petr Fiala. Vzhledem k odchodu ČSSD ze sálu si neumí představit, že by vláda mohla vydržet celé volební období, doplnil. Podle Fialy i dalších šéfů opozičních stran problém s trestním stíháním premiéra trvá a poškozuje Česko v zahraničí.

Předseda ČSSD Jan Hamáček zopakoval, že strana vládnímu projektu nadále věří, takže nemohla hlasovat proti němu. Odchodem ze sálu chtěli sociální demokraté vyjádřit to, že kabinet zatěžují problémy kolem Babiše.

Premiér postoj koaliční ČSSD chápe jako výsledek jejího vnitrostranického kompromisu. Páteční hlasování o nedůvěře se podle něj konalo kvůli tomu, aby ho sněmovní opozice měla možnost urážet a ponižovat. Zopakoval, že zveřejnění rozhovoru s jeho synem byla kampaň namířená proti předsedovi vlády. Babiš nevidí důvod k tomu, aby se koaliční strany domlouvaly na změnách ve vládě. „Máme podepsanou koaliční smlouvu, nic se nezměnilo,“ doplnil.

CVVM: Volby by ANO vyhrálo

Volby do sněmovny by v listopadu opět vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů. Podpora vládního hnutí předsedy Andreje Babiše proti říjnu klesla o půl procentního bodu. Vyplývá to z výsledků volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Většina (96 procent) respondentů na dotazy odpovídala před 12. listopadem, kdy byla zveřejněna reportáž serveru Seznam Zprávy, která rozpoutala kauzu kolem premiérova syna.

Ta byla i podnětem ke schůzi. Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko právě kvůli případu, v němž oba čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu. Ministerský předseda to popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.