zpráva BIS

Usilovná destrukce systému? Politici odmítli Zemanovo zpochybnění činnosti BIS

zpráva BIS
Usilovná destrukce systému? Politici odmítli Zemanovo zpochybnění činnosti BIS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Odmítnutí i slova o destrukci systému vyvolalo Zemanovo zpochybnění zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o činnosti ruských a čínských špionů. Většina aktivních politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) podpořila činnost kontrarozvědky, kterou označili za profesionální. Nejkritičtější k Zemanovi je opozice. Miroslav Kalousek (TOP 09) mluví dokonce o Zemanově „usilovné destrukci systému“. Na stranu Zemana se aktivně přidali zatím jen komunisté v čele s Vojtěchem Filipem.

BIS tento týden zveřejnila zprávu, kde varuje před špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví. Upozornila na lehkovážný přístup českých politiků a státních zaměstnanců, z něhož cizí zpravodajci těží. Zeman ale TV Barrandov řekl, že ani v neveřejné části zprávy nejsou žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Výroční zprávu označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. BIS podle něj naopak selhává v odhalování islámských teroristů v ČR.

Rozvědka tvrzení odmítla. „Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v ČR i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery,“ reagoval ředitel BIS Michal Koudelka. Připomněl, že za posledních pět let BIS zamezila desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti. „Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ uvedl.

Zároveň se Koudelka ohradil vůči Zemanové tvrzení, že by BIS selhávala v odhalování islámských teroristů: „Úspěšní jsme i na poli boje proti terorismu. Byla to právě BIS, která po několik let monitorovala působení imáma Samera Shehadeha v České republice i jeho postupnou radikalizaci a následně v součinnosti s NCOZ přispěla k jeho zadržení. V této souvislosti by však bylo nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z české muslimské komunity, která je v tuto chvíli klidná a neradikalizovaná.“

Podle mluvčího prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka vystupuje tímto prohlášením Koudelka v roli politika: „Je nepřijatelné, aby ředitel BIS fakticky vystupoval v roli politika. ČR je demokratickou zemí, nevládne v ní jakákoliv tajná služba. Pan prezident si váží všech kvalitních pracovníků BIS, kteří pracují pro svou vlast a ctí principy demokracie a svobody.“

Proti zpochybňování činnosti BIS se jako první z vrcholných politiků ohradil místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček: „Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím,“ napsal Hamáček na Twitter. Koudelka má plnou podporu a podle Hamáčka ho kabinet znovu navrhne na generála. Hrad návrh dostal už dříve, ale Zeman mu nevyhověl. Podle spekulací médií mohly být důvodem rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem. Babiš ČTK uvedl, že BIS odvádí profesionální práci, ke které neměly výhrady vláda ani výbory sněmovny.

BIS se zastali další oslovení politici s výjimkou předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Zeman má víc informací a šéf komunistů víc věří jemu než výroční zprávě. Další politici naopak byli kritičtí spíš k Zemanovi, často připomínali Zemanovy vazby na Rusko a Čínu, kterých se týkaly ve výroční zprávě rozsáhlé pasáže. Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) chce záležitost probrat na senátním výboru.

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) pracuje Zeman na destrukci systému. „Prezident republiky veřejně zpochybňuje jednu z klíčových bezpečnostních složek státu. Málokdo pracuje na destrukci systému tak usilovně, jako Zeman,“ uvedl na Twitteru.

BIS je zpravodajskou službou, která působí uvnitř českého území. Za úkol má identifikaci, sledování a sběr informací o aktivitách cizí moci a osob jednajících v cizím zájmu na českém území. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří terorismus, organizovaný zločin, kybernetická bezpečnost, ekonomické zájmy státu a ochrana demokracie a ústavnosti.

BIS je jako instituce apolitická a nemá represivní pravomoc – nemůže tak nikoho zadržet, zatýkat či vyslýchat. Její činnost definuje zákon o zpravodajských službách, který také stanovuje, komu kontrarozvědka předává zprávy. Prezidenta, premiéra a příslušné ministry BIS informuje bezprostředně v případech, které nesnesou odkladu. Státní a policejní orgány má BIS povinnost informovat v případech, které patří do jejich působnosti. Vláda a prezident s vědomím kabinetu ukládají podle zákona zpravodajským službám úkoly.

Vojtěch Šeliga