řešení syrského konfliktu

Kolem Idlibu to houstne. Putin s Erdoganem a Rúháním se na klidu zbraní neshodli

řešení syrského konfliktu
Kolem Idlibu to houstne. Putin s Erdoganem a Rúháním se na klidu zbraní neshodli

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezidenti Turecka, Íránu a Ruska se v pátek v Teheránu nakonec podle agentury Reuters nedomluvili na klidu zbraní v severozápadní syrské provincii Idlib, kterou ovládají odpůrci syrské vlády a kde obzvlášť dominantní skupinu tvoří teroristická organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS), označovaná jako syrská Al-Káida. Vojenská ofenziva v oblasti by podle OSN znamenala humanitární katastrofu pro desetitisíce civilistů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání ve společném prohlášení po své dnešní schůzce uvedli, že konflikt v Sýrii lze vyřešit pouze prostřednictvím politického procesu a jednání, nikoli vojensky. Doplnili, že další jednání se bude konat v Rusku.

Zatímco letouny syrské armády a jejího spojence Ruska v pátek ráno Idlib bombardovaly, Putin a Rúhání se v Teheránu postavili proti výzvě Erdogana vyhlásit v Idlibu klid zbraní.

Turecký prezident dal dnes najevo obavy z příchodu uprchlíků z Idlibu do Turecka a zdůraznil, že Turecko už pro ně nemá kapacitu. Vojenská ofenziva v Idlibu by podle Erdogana měla za důsledek „katastrofu, masakr a humanitární krizi“. „Miliony lidí přijdou k tureckým hranicím, jelikož nebudou mít kam jít. Turecko ale už svou kapacitu pro uprchlíky vyčerpalo,“ upozornil turecký prezident.

Putin oponoval, že vyhlášení klidu zbraní v Idlibu by bylo bezvýznamné, jelikož by se netýkalo islamistických skupin, které Damašek a jeho spojenci označují za teroristy. Rúhání zdůraznil, že vláda v Damašku musí dostat zpět pod kontrolu celou Sýrii.

Idlib je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády a ofenziva Damašku by tak mohla být závěrečnou rozhodující bitvou syrské války.

Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i islamistickým skupinám, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky, upozorňuje Reuters.

Erdogan dnes uvedl, že summit bude úspěšný, pokud bude domluveno příměří v Idlibu. Putin reagoval slovy: „Faktem je, že tady u jednacího stolu nejsou žádní zástupci ozbrojené opozice. A navíc tu nejsou zástupci fronty An-Nusra, Islámského státu či syrské armády… Ve své podstatě má turecký prezident pravdu. Bylo by to dobré, ale nemůžu za ně mluvit a už vůbec nemohu říci, že teroristi… přestanou střílet, používat drony či bomby“.

V závěrečném komuniké se trojice prezidentů zavázala, že bude usilovat o zničení teroristů z Islámského státu, fronty An-Nusra a dalších skupin napojených na Al-Káidu. Doplnili ale, že jsou jiné ozbrojené opoziční skupiny, které by se mohly připojit k případné dohodě o klidu zbraní. V prohlášení rovněž stojí, že mezinárodní společenství a OSN by měly posílit humanitární pomoc Sýrii a přispět tak k vytvoření podmínek pro bezpečný návrat syrských uprchlíků.

Íránský prezident Rúhání uvedl, že boje v Sýrii budou pokračovat, dokud nebudou vyhnáni rebelové, a to zejména v Idlibu. Doplnil však, že při jakékoli vojenské operaci by se mělo dbát na ochranu civilistů. Vyzval proto rebely k odzbrojení a mírovému řešení konfliktu.

Asad nebyl dnes v Teheránu přímo zastoupen, nebyli tam ale ani představitele OSN a Západu.

Rúhání řekl, že by se USA měly stáhnout ze Sýrie, zatímco Erdogan uvedl, že mu velmi vadí podpora syrské kurdské milice YPG ze strany Washingtonu. Ankara považuje YPG za teroristy napojené na kurdské separatisty v Turecku.

Osud Idlibu tak prozatím zůstává nejasný, píše Reuters. K jednání o této syrské provincii se dnes na žádost USA sešla Rada bezpečnosti OSN. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura varoval, že v Idlibu jsou „veškeré předpoklady pro rozpoutání pořádné bouře“.

,