Rozklad NCOZ. Zřídí se nový útvar pro boj s kyberkriminalitou a extremismem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policejní prezident Martin Vondrášek oznámil očekávanou reformu uvnitř kriminální policie. Vyčleněním z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) nakonec vznikne pouze jeden nový útvar, který se bude zabývat bojem s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou. Ještě nedávno se podle informací redakce zvažovala také možnost vzniku dvou samostatných útvarů.
Policejní prezident řekl, že nový útvar má začít fungovat od ledna příštího roku. Jde o první velkou změnu uvnitř policie po šesti letech. Podle Vondráška se připravovala průběžně od roku 2019. Reorganizaci ve čtvrtek Vondrášek spolu s Rakušanem představili poslancům sněmovního bezpečnostního výboru za zavřenými dveřmi. Rakušan po jednání uvedl, že s reorganizací souhlasí a přebírá za ni politickou odpovědnost.
Policejní prezident také řekl, že změnu projednal jak s vedením NCOZ, tak s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. „Mohu říci, že jsme v naprosté většině ve shodě,“ řekl v pátek Vondrášek.
Formální změna se týká zhruba 150 zaměstnanců NCOZ, kteří v současnosti pracují na sekci terorismu a extremismu a sekci kyberkriminality. Útvar bude mít vlastního ředitele, pod nímž by měl pracovat jeden či dva náměstci. Sídlo útvaru zůstane v Praze na Zbraslavi.
Národní centrála proti organizovanému zločinu je elitní celorepublikový útvar, který vznikl během poslední reorganizace policie v roce 2016 sloučením „protimafiánského“ Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a „protikorupčního“ Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, za ministra Milana Chovance (ČSSD). Na celém útvaru pracuje asi 900 policistů a 100 civilních zaměstnanců.
Policejní prezident zároveň oznámil změny v platových třídách některých policistů. Od prvního září má dojít k zařazení vedoucích a jejich zástupců na oddělení obecné a hospodářské kriminality na územních odborech do osmých tarifních tříd. „Jsme přesvědčeni, že tito si vyšší služební hodnost zaslouží, zejména s ohledem na množství a charakter odváděné práce, ale i vzhledem k dosavadní nešťastné struktuře tarifních tříd mezi úrovní územního odboru a krajského ředitelství,“ uvedl.