Obchodní válka

Obchodní válka? Kosovo zvýšilo clo na srbské zboží, prý kvůli kampani Bělehradu

Obchodní válka
Obchodní válka? Kosovo zvýšilo clo na srbské zboží, prý kvůli kampani Bělehradu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kosovo o deset procent zvýšilo dovozní cla na srbské zboží. Podle Prištiny je to reakce na úsilí Bělehradu zabránit uznání nezávislosti Kosova dalšími státy. Zvýšení cel se týká "všech srbských výrobků s výjimkou těch s mezinárodní značkou", byť vyrobených v Srbsku, uvedla kosovská vláda v komuniké.

"Jde o odpověď na divokou kampaň Srbska, které vynakládá obrovské sumy, aby podkopalo nezávislost (Kosova)," řekl podle agentury AFP vicepremiér Enver Hoxhaj.

Kosovo uznalo asi 115 zemí, Bělehrad ale pravidelně ujišťuje, že některé z těchto zemí změnily názor. Srbsko, za podpory Ruska a Číny, odmítá uznat nezávislost své někdejší provincie, osídlené většinou Albánci, která není členem OSN.

Srbsko podle statistických údajů ročně vyváží do Kosova zboží za 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč), hlavně potraviny. Srbsko je tak pro Kosovo hlavním obchodním partnerem. Nicméně jednání o normalizaci vztahů jsou už měsíce na mrtvém bodě. Sporných otázek zůstává mnoho: od postavení srbské menšiny v Kosovu přes poznávací značky až po vlastnictví průmyslových podniků z dob Jugoslávie.

V létě prezidenti obou zemí Aleksandar Vučić a Hashim Thaçi naznačili možnost "úpravy hranic" a výměny území, ale k žádnému pokroku ani v tomto směru dosud nedošlo. Oba se mají znovu setkat v Paříži na oslavách konce první světové války.

Srbská média v pondělí uvedla, že uznání Kosova během jednoho roku už zrušilo devět zemí. Počet států uznávajících nezávislost této bývalé srbské autonomní oblasti se tak snížil na 102, když nejnověji o víkendu své rozhodnutí změnila Grenada. Záměrem srbské vlády je podle listu Večernje novosti to, aby počet uznání "takzvaného Kosova" klesl do konce letošního roku pod 100.

Skutečností je, že Bělehrad zatím uspěl pouze u států, jejichž mezinárodní vliv nepatří k nejvýznamnějším. Jde o Surinam, Svatý Tomáš, Guineu-Bissau, Burundi, Papuu-Novou Guineu, Libérii, Lesotho, Dominiku a Grenadu.

Kosovští Albánci, kteří tvoří drtivou většinu obyvatelstva Kosova, vyhlásili v roce 2008 jednostranně nezávislost této bývalé jihosrbské autonomní oblasti. Kosovo jako nezávislý stát následně uznalo 111 členských zemí OSN včetně České republiky. Srbsko to ale odmítá učinit a jeho stanovisko podporuje zejména Rusko, ale i Čína a také pět členů Evropské unie - Slovensko, Kypr, Rumunsko, Řecko a Španělsko.

,

6. listopadu 2018