SLOVENSKÁ POLITIKA

Směr-SD by byl schopen vládnout s fašisty, řekl slovenský prezident Kiska

SLOVENSKÁ POLITIKA
Směr-SD by byl schopen vládnout s fašisty, řekl slovenský prezident Kiska

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska v pořadu Otázky Václava Moravce České televize uvedl, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie je podle něj připravena vládnout s podporou krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby. Kiska, který tento týden oznámil vznik vlastní politické strany, dodal, že proti fašistům se musí všichni spojit.

Kiska řekl, že stranu chystá neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta Štefan Harabin, který je na Slovensku extrémem, a že Směr se začíná spojovat s fašisty. „Ukazují to poslední kroky v Parlamentu, že pokládají fašisty za svého partnera, jsou ochotni s nimi jednat,“ uvedl Kiska v televizním pořadu.

Další strany by se podle něj měly vůči zlu vymezit jasně. „Nemůžeme si dovolit koketovat se zlem. Neříkám, že Směr se bude fašizovat, ale jasně hovoří o možné spolupráci s fašistickou stranou,“ konstatoval.

Kiska tento týden oznámil vznik vlastní politické strany, podrobnosti chce zveřejnit až v polovině června po konci v prezidentské funkci. „Chci spojit slušné a ochotné lidi a změnit naši zemi k lepšímu,“ prohlásil při oznámení vzniku projektu Kiska. V České televizi uvedl, že jeho strana by měla jít „zlatou centristickou cestou“.

Kiska na svou poslední prezidentskou cestu zamíří do Čech

Slovenský prezident Kiska zamíří na svou poslední cestu před odchodem z funkce do Česka. S prezidentem Milošem Zemanem by se měli sejít v Lánech. Do Čech se chystá také na první návštěvu Kiskova nástupkyně Zuzana Čaputová, která se prezidentského úřadu ujme 15. června.

Kiska v České televizi řekl, že o své poslední prezidentské cestě má jasno. „Bude do Čech. Pokud vím, máme se s panem prezidentem Zemanem sejít v Lánech, tak se velmi těším. Máme některé rozdílné názory, ale to nebrání tomu, abychom na osobní úrovni měli přátelský vztah, takže se těším na to setkání,“ řekl Kiska.

Čaputová již po zvolení řekla, že krátce po inauguraci v polovině června pojede do ČR na první zahraniční návštěvu. Zeman jí poté v dopise pogratuloval a na návštěvu České republiky ji pozval. Čaputová ve druhém kole prezidentské volby porazila Maroše Šefčoviče, kterého Zeman před hlasováním podpořil.

Podle Kisky požádal o setkání s českou hlavou státu Šefčovič. Kiska dodal, že Zeman se vyjadřoval ke slovenské prezidentské volbě i v době, kdy před pěti lety proti Kiskovi podpořil Roberta Fica. „V obou případech se ukázalo, že to asi nemá smysl. Myslím, že ani Slováci nemají rádi, když jim někdo něco doporučuje,“ řekl. Zemanovu podporu Šefčovičovi ale odmítl označit za tzv. polibek smrti. Nesehrála podle něj zvláštní úlohu.

,

7. dubna 2019