Facebooková stránka Greenpiss dráždí ekology. Varuje před gretenismem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Satirická stránka Greenpiss si na sociálních sítích dělá legraci z různých ekologických aktivistů a podporovatelů zelené politiky. Někdy až vulgárními a hanlivými názvy častují švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která proslula stávkováním během školní docházky. Kromě stránky na Facebooku má Greenpiss zaregistrovanou i webovou doménu a účet na Youtube. Podle ekologů se snaží stránka pouze lovit fanoušky a škodit organizaci Greenpeace. Podle serveru Aktuálně.cz stojí za doménou český podnikatel Pavel Tykač.
Stránka Greenpiss se velmi často naváží do šestnáctileté aktivistky Grety Thunberg a její zelené politiky. Nejnověji stránka okomentovala situaci, kdy měla být ve škole šikanována dívka za to, že se odmítla účastnit studentské stávky za klima. „Gretenismus se začíná pomalu měnit v gretofašismus. Kdo nejde s nimi a odváží se nesouhlasit, toho zadupou do země. A troufají si dokonce i na děti, hrdinové. Ale to u zeleného hnutí zas tak moc nepřekvapuje,“ uvádí stránka.
Některé příspěvky se také zaměřují na českou pobočku organizace Greenpeace. „Stránka Greenpiss a na ní navázané profily na Facebooku a YouTube funguje v nějaké podobě od roku 2016. Začala být aktivní po akci Greenpeace na chladicí věži elektrárny Chvaletice. Nyní je statický web nedosažitelný, ovšem o to více aktivní je na Facebooku, kde si profil Greenpiss platí reklamy a snaží se lovit fanoušky. To, že útočí přímo na naši organizaci, je již od samého začátku zjevné. My samozřejmě kampaně, které se snaží poškodit naši organizaci sledujeme a snažíme se rozkrýt, kdo za nimi stojí. Například již dříve jsme upozorňovali na podezření, že si firmy Pavla Tykače platí kromě PR specialistů i internetovou trollí farmu,“ řekl pro Echo24 tiskový mluvčí organizace Greenpeace Lukáš Hrábek.
Český podnikatel Pavel Tykač ovládá holding, ve kterém se sdružily jeho firmy dříve spadající do skupin Czech Coal a Sev.en – tedy druhý největší producent hnědého uhlí v ČR nebo elektrárna ve východočeských Chvaleticích. Tykač také vstoupil na evropský energetický trh.
Podle Hrábka se zatím Greenpeace nechystá ke konkrétním odvetným krokům. „Odmítáme totiž přistoupit na hru PR agentur a trávit čas tím, že budeme jejich aktivity nějak více řešit. Máme vlastní cíle, vlastní práci a vlastní plány, kterých chceme dosáhnout. Tykačovy PR agentury pro nás nejsou partnerem k diskuzi,“ řekl dále Lukáš Hrábek.
Podle severu Aktuálně.cz vlastní webovou doménou Greenpiss.cz bývalá zaměstnankyně agentury Olmer ad, kterou vlastní Zbyněk Olmer. Ten také ovládá agenturu Talk PR. „O těchto aktivitách nic nevíme,“ řekl pro Aktuálně.cz za společnost Olmer ad Petr Dušek na dotaz, zda se agentura podílí na stránkách Greenpiss.
Podobně odmítla jakoukoliv spojitost odmítla i mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová. „Agentura Talk PR s námi spolupracuje a poskytuje nám služby v oblasti komunikace. Ostatní vaše tvrzení či úvahy se nijak netýkají Sev.en Energy, a proto k nim nemám co říci,“ uvedla mluvčí.
Podle Greenpeace jsou však na takovou formou komunikace zvyklí již mnoho let. „Zblízka jsme dříve sledovali snahu zdiskreditovat či umlčovat odpůrce bourání Horního Jiřetína na Mostecku kvůli rozšiřování velkolomu ČSA, o které se Tykačova firma usilovně snažila. Nyní se komunikace soustředí hlavně na elektrárnu Chvaletice na Pardubicku, kde je to pro místní lidi zkušenost relativně nová, ale pokud můžeme soudit, agresivní tón mobilizaci místních odpůrců elektrárny nebývale prospívá. Za to naopak patří Tykačovým PR agenturám náš dík,“ řekl pro Echo24 Hrábek.