Mináře jsme nevyhodili, byl vzorný student, zastali se organizátora demonstrací zástupci fakulty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ředitelé dvou ústavů Filosofické fakulty Univerzity Karlovy se v dopise zastali organizátora protivládních protestů ze spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře poté, co se začaly šířit po sociálních sítích zprávy o jeho údajném vyhození ze školy kvůli kázeňským problémům. Označují ho za studenta s nadprůměrnými výsledky a uvádí na pravou míru, že studium jen přerušil. Dopis umístil na Facebook jeden z organizátorů demonstrací Robin Suchánek. Další protest proti premiéru Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové svolali v neděli na Letnou.
V jednom z příspěvků, který se v posledních dnech objevil na sociálních sítích, osočili Mikuláše Mináře podle údajných svědků z toho, že měl potíže se školním řádem a dokonce ho podezírali z distribuce drog. To mělo vést k tomu, že byl ze školy vyloučen. Ředitelé Ústavu filosofie a religionistiky Jakub Čapek a Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Jan Chromý však toto tvrzení v dopise vyvrací.
Informaci o jeho vyloučení v úvodu dopisu označují za lživou. „Mikuláš Minář na FF UK studoval dvouobor Český jazyk a literatura – Filozofie. Až do roku 2017, kdy se začal naplno věnovat občanským aktivitám spojeným se spolkem Milion chvilek, projevoval při studiu tohoto náročného dvouoboru veškerý potřebný talent i nasazení a vykazoval nadprůměrné studijní výsledky,“ uvádí dále v dopise ředitelé.
V závěru dávají Minářovi za pravdu v jeho dřívějším tvrzení, že studium přerušil, aby se mohl naplno věnovat organizaci aktivit spolku Milion chvilek pro demokracii.
Letnou čeká možná největší demonstrace od roku 89
Série protestů za nezávislost justice a lepší vládu vyvrcholí v neděli odpoledne na pražské Letné. Pořádající spolek Milion chvilek očekává až 350 000 účastníků, demonstraci podle něj bude největší od revolučního roku 1989. Program akce a řečníky spolek tají. Na shromáždění dohlédnou desítky policistů, záchranná služba i dobrovolníci Českého červeného kříže (ČČK). Dopravci posilují nedělní vlaky a autobusy do Prahy a z Prahy až o tisíce míst. Nad Letnou během protestu bude kvůli bezpečnosti omezen provoz dronů, mobilní operátoři v okolí nevylučují výpadky.
Impulzem pro demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, byla demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a výběr jeho nástupkyně, poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešové (za ANO). Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnými je i premiér Andrej Babiš (ANO), který případ označuje za politickou kauzu. Požadavky demonstrantů na Staroměstském a později Václavském náměstí v Praze i v regionech se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra.