Zaorálek straší zákazem chození do přírody, Hamáček věří v postupné rozvolňování
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Již nyní je jasné, že nouzový stav 3. listopadu neskončí. Vláda se rozhodla požádat Sněmovnu o jeho prodloužení o další měsíc. Není ovšem jasné, jaká opatření a omezení se po další trvání nouzového stavu zachovají, či zda dojde k dalšímu zpřísňování. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) situace není tak zlá, jak se zdá, a brzy bychom se mohli dočkat i rozvolňování. Naopak ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) hovoří o tom, že může přijít ještě tvrdší lockdown a zákaz volného chození i do parků nebo lesů. Jasněji by mělo být v pátek, kdy vláda vyhodnotí aktuální data a představí další scénář včetně návratu dětí do škol.
Nejdůležitějších bude následujících čtrnáct dní a záleží na lidech, jak se postaví k dodržování nových opatření, včetně nejnovějšího zákazu nočního vycházení. To uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v úterý v České televizi. Sám vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) se přitom nechal slyšet, že právě zákaz vycházení po deváté hodině večer se většiny obyvatel nijak nedotkne. Podle Zaorálka to však není neopodstatněné opatření, protože lidé se dle něj mají i nyní ve zvyku ve večerních hodinách venku sdružovat, a to třeba i před zavřenými restauracemi.
Zaorálek také uvedl, že vláda byla připravena přijmout tvrdší opatření a nastolit ještě tvrdší lockdown s kompletním zákazem vycházení. „My jsme k tomu izraelskému scénáři lockdownu blíž, než si většina lidí myslí. Jestli my dnes můžeme v něčem přidat, tak v tom, že lidé nebudou smět chodit ani do parků, ani do lesa, a bude se chránit jen kritická infrastruktura. Už není moc kam dále jít,“ řekl ministr.
O tom, že se může ještě „přitvrdit“, hovořil i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Dokud ten stát plně nehybernujete, tak je vždycky možnost ještě něčeho tvrdšího, ale samozřejmě to naráží na realizovatelnost a případné dopady nákladů,“ vyjádřil se Hamáček v rozhovoru pro deník Blesk.
Noční zákaz vycházení kvůli „pokoutním mejdanům“
Hamáček věří, že lidé budou spolupracovat a nebudou noční zákaz vycházení zbytečně porušovat. „Rozhodně policisté nebudou podnikat nějaké „nálety“ nebo šťáry, ale v rámci výkonu služby určitě kontroly provádět bude,“ řekl. I podle něj noční zákaz opodstatnění má. „Hlavně kvůli bytovým party, různé pokoutní mejdany. Celá ta operace má stále jeden cíl – to znamená omezit sociální kontakty a přesvědčit lidi, ať jsou doma, ať nechodí po návštěvách, na bytové party a další akce, ale ať jsou doma v rámci rodiny,“ tvrdí vicepremiér.
Hamáček však zároveň vyjádřil optimismus v tom, že k dalšímu omezování by reálně dojít nemuselo. „Ta pravidla by se už zpřísňovat nemusela. Úplně by stačilo, kdybychom je všichni dodržovali a ona zabrala. Což nám tvrdí všichni odborníci, že zabrat už musí. Klíčová data budou pro tento týden, a pokud by se ukázalo, že jde vše podle naší predikce, která ukazuje, že by mělo dojít ke kulminaci někdy v půlce listopadu, tak už by se moc zpřísňovat nemuselo. Spíš půjde o to, připravit velmi pozvolné rozvolňování,“ domnívá se.
Rodiče by mohli mít jasněji o návratu dětí do škol
Pokud by se čísla nakažených pohybovala mezi 14 tisíci a 19 tisíci denně, znamenalo by to podle Hamáčka, že není třeba opatření zpřísňovat. Pokud by ale ke konci týdne vzrostl denní počet nově nakažených ke 25 000, musela by se zavést opatření, která by již zasáhla celkovou ekonomiku, tedy zřejmě úplný lockdown.
„Možná vás překvapím ale těch 15 tisíc není úplně tak špatná zpráva, ačkoliv je to rekord. Pokud by vývoj takto pokračoval, což znamená, že to stále ještě poroste, ale to tempo se bude stále snižovat, tak to je cesta správným směrem,” uvedl Hamáček pro Radiožurnál.
Také ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) hovořil o tom, že podle určitých signálů by se vývoj křivky nakažených mohl lehce obracet k lepšímu. „V pátek budeme mít už data, která potvrdí, nebo vyvrátí, že jsme v nějaké sestupné trajektorii. Určité signály se začínají vyskytovat, že jsme na dobré cestě,“ tvrdil Prymula v pondělí. Počet nových případů za úterý se ale vrátil po čtyřech dnech nad 15 tisíc. Šlo konkrétně o 15 663 nakažených, což zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku.
V pátek by ale přesto vláda zřejmě už s novým ministrem školstvím Janem Blatným, který bude ve čtvrtek jmenován do funkce, měla oznámit další plány. Ty by se měly týkat právě i otevírání škol. „V pátek na základě dat, která budou k dispozici, řekneme, kdy to bude. Určitě budeme jednat o nejbližším možném termínu,“ uvedl Prymula.