Zeman jedná protiústavně, říká ústavní právník. ČSSD i tak neví, kudy kam
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V sociální demokracii panují zmatky. Strana se zjevně nemůže shodnout na dalším řešení v souvislosti se Zemanovou neochotou jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Zatímco místopředseda strany Ondřej Veselý tvrdil, že v případě Zemanovy nečinnosti požádá strana premiéra Andreje Babiše, aby podal na prezidenta kompetenční žalobu, tak předseda strany Jan Hamáček tyto slova mírnil s tím, že nechce dávat žádná ultimáta.
Počínání prezidenta Miloše Zeman kolem obsazení postu ministra kultury je přitom podle ústavního právníka Jana Kysely protiústavní, především jeho neochota odvolat Antonína Staňka. Pokud by chtěl prezident skutečně odmítnout navrhovaného Michala Šmardu, musel by k tomu mít závažné důvody.
„Prezident republiky si počíná protiústavně především tím, že otálí s odvoláním ministra Staňka. Pokud jde o jmenování ministrů, zastávám názor, že prezident republiky může návrh odmítnout při existenci zákonné překážky (typově střet zájmů), bezpečnostním riziku (zprávy tajných služeb), anebo očividném defektu (kanibal, analfabet). Jinak je povinen návrhu předsedy vlády vyhovět,“ uvedl Kysela pro Echo24.
„Podstatné ovšem je, aby premiér za svými návrhy stál, s prezidentem jednal a využíval právních prostředků (kompetenční žaloba, podpora ústavní žaloby pro hrubé porušení Ústavy). Při stanovování pravidel není úplně radno spoléhat na to, že budou dobrovolně dodržována, je třeba je vymáhat,“ dodal Kysela.“
Článek 68 Ústavy ČR: „Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.“
Článek 62 Ústavy ČR: „Prezident republiky jmenuje a odvolává další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.“
Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý v souvislosti se sporem mluvil o kompetenční žalobě, kterou bude strana požadovat po premiérovi Andreji Babišovi, pokud Zeman neoznámí datum jmenování. Předseda Hamáček, ale takovéto kroky popřel.
„Je to jedna z možností řešení, ale není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal. Pan prezident vyjádřil ochotu jednat, takže my jsme připraveni jednat, do té doby nemá cenu něco dalšího řešit,“ řekl Hamáček.
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o kandidátovi ČSSD na ministra kultury Michalu Šmardovi. Zeman podle něj kategoricky nevyloučil jeho jmenování, chce dál vyjednávat. Uvedl, že jednou z variant dalšího postupu v případě nejmenování Šmardy je i demise ministrů za ČSSD.
„Pan prezident chce jednat, jsem připraven já i premiér s prezidentem hovořit. Stojíme o co nejrychlejší řešení, je třeba respektovat ústavu, ta jasně říká, jak má prezident postupovat. Chci mít situaci vyřešenou do 30. června,“ řekl Hamáček.
O kompetenční žalobě mluvili sociální demokraté přesně před rokem, kdy Zeman odmítal kvůli svým výhradám jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho. Spor u Ústavního soudu s hlavou státu může v tomto případě vyvolat pouze premiér. Babiš tenkrát řekl, že k takovému kroku nevidí důvod.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), kterého má Šmarda nahradit, podal po protestech v kulturní obci demisi, Zeman ji ale odmítl přijmout a premiéru Babišovi doporučil, aby s koncem Staňka počkal na prověřování jím podaných trestních oznámení. Návrh na ministrovo odvolání poté prezidentovi poslal premiér. Podle ústavy musí Zeman takovému požadavku vyhovět. Ústava mu ale nestanovuje žádný termín, dokdy tak musí učinit.
Sociální demokraté po pátečním jednání svého širšího vedení podmínili setrvání v koaliční vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu. Hamáček uvedl, že platí, že ČSSD bude proti opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Podle Veselého oslovil klub ČSSD dopoledne iniciátory hlasování s žádostí, aby schůzi přerušili a počkali na reakci prezidenta na požadavky ČSSD, opoziční strany to ale odmítly.
Čtěte také: Zeman není první. Drahoty s jmenováním ministrům dělali i Havel s Klausem