Demonstranti drží Babiše v napětí. Na Letné se znovu sejdou 16. listopadu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Demonstranti z pražské Letné budou i přes letní prázdniny držet premiéra Andreje Babiše (ANO) „v napětí“. Předseda spolku Milon chvilek pro demokracii Mikuláš Minář při závěrečné řeči na demonstraci uvedl, že další protest se bude konat v předvečer výročí sametové revoluce 16. listopadu na Letenské pláni. Zároveň ale řekl, že demonstranti zůstanou v pohotovosti i přes léto pro případ překročení pravidel hry. Na demonstraci dnes dorazilo několik set tisíc lidí, na její závěr lidé zpívali českou hymnu.
„Dnešní demonstrace není tečka, ale dvojtečka. Je jasné, že během léta není možné, aby týden co týden chodilo demonstrovat více a více lidí. Není to ani náš hlavní cíl, musíme ale zůstat v pohotovosti. Pokud dojde k vážnému porušení pravidel, sejdeme se,“ řekl Minář a oznámil, že další demonstrace na Letné se bude konat 16. listopadu.
Ještě před tím budou organizátoři protestující proti premiérovi Andreji Babišovi 28. září vyzývat k akci s názvem Kroky pro demokracii. Spočívat má ve výstupu na horu, procházce či běhu pro demokracii. Minář také vyzval k tomu, aby se obce a města se v průběhu léta scházela a diskutovala, příležitostí podle něj může být i výročí okupace Československa 21. srpna.
Podle Mináře je demonstrace v listopadu nutná, protože je pravděpodobné, že se Babišovy problémy prohloubí. „Je možné, že premiér bude obžalován, že audity Evropské komise budou na podzim finální,“ řekl Minář.
Organizátoři odmítli, že by se mohla pořádající iniciativa Milion chvilek mohla stát politickou stranou, k čemuž ji vyzýval premiér Babiš. „V nadstranickosti je síla těchto protestů,“ řekl za organizátory místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll. Píšeme o tom ZDE.
Na demonstraci mluvili Padevět či Myšička s proslovem od Pitharta
Na dnešní demonstraci proti premiérovi Babišovi a na obranu justice na pražské Letné vystoupili mimo jiné spisovatel Jiří Padevět či herec Martin Myšička s proslovem napsaným bývalým premiérem Petrem Pithartem. Někdejší předseda Senátu se ze zdravotních důvodů omluvil a ve svém textu varoval před přeměnou demokracie liberální na pouze volební. S hudebním číslem se představili například Tomáš Klus, Vladimír Mišík a Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem.
Umělecký ředitel Dejvického divadla Myšička uvedl, že se akce účastní jako občan a s Pithartovými myšlenkami se ztotožňuje. Pithart popisoval fungování právního státu, které znamená, že právo je výš než prezident či premiér. „Ne každá demokracie umožňuje, aby příště vyhrál volby někdo jiný,“ varoval.
Změnami v justici podle Pitharta většinou změny v pouhou „volební“ demokracii začínají. „Jsme zastánci demokracie nejen volební, ale i liberální, zaručující svobodu nejen vítězům, ale i poraženým,“ uvedl. Lidi vyzval, aby vyhnali ze zákopů moci ty, kteří se u ní zabydlují jakoby na věky. „Nedopustíme to, dnes jako občané, zítra jako voliči,“ uzavřel.
Na demonstraci vystoupil zpěvák Tomáš Klus. „Věřím, že blanických rytířů je deset milionů a děkuji za to, že se probouzíme,“ řekl přítomným. Zahrál i Mišík, který na Letné vystoupil už před 30 lety na protikomunistické demonstraci v listopadu 1989. „Opravdu jsme si nemysleli, že ve Strakově vile bude sídlit v podstatě bývalý komunista a estébák a bude vést tuto zemi,“ řekl.
Svěrák s Uhlířem zahráli píseň Není nutno a skladbu o loupežnících Pod dubem, za dubem. „Je to protestní shromáždění, ale já to přesto cítím jako oslavu,“ řekl přítomným Svěrák. Češi podle něj dokážou vzplanout, ale opakovaně rychle uhasínají. „Zkusme udělat výjimku a vydržet déle, toto utkání nebude krátké,“ vyzval protestující.
Z pódia zazněl rovněž vzkaz z Hongkongu, kde se již několik týdnů demonstruje proti kontroverznímu návrhu zákonu o vydávání podezřelých do pevninské Číny.
Svá přání přednesli před účastníky demonstrace zástupci kultury. „Přál bych si, aby nám přestali vládnout bezcitní psychopati, aby v čele státu stáli lidé, za které se nemusíme stydět, ale které můžeme obdivovat,“ řekl výtvarník Krištof Kintera. Herec, hudebník a režisér Ondřej Havelka uvedl, že je třeba vzkázat směrem k Pražskému hradu, že lidé nebudou ustupovat konjunkturálním populistům. Podle zpěvačky Báry Basikové se dnes na Letné demonstruje za obyčejnou slušnost. „Přála bych si, abychom demonstrovat nemuseli a mohli to žít,“ podotkla.
Youtuber Karel Kovář známý pod pseudonymem Kovy vyzval přítomné, aby si podali ruce. Demonstrace je podle něj důkazem, že občanská společnost nespí. „Mám jedno přání pro všechny, aby občanská společnost už nikdy neusnula,“ řekl. Podle herečky Simony Babčákové se dnes lidé sešli, protože touží po něčem lepším. Vyzvala je, aby se na minutu ztišili a přáli si něco pozitivního. Hudebník Radek Banga naopak rozpoutal hluk, který směřoval ke „kazisvětovi“.