islám sílí, křesťanství slábne

Německé katolické i protestantské církvi ubývají rychle členové. Do roku 2060 mají přijít o půlku z nich

islám sílí, křesťanství slábne
Německé katolické i protestantské církvi ubývají rychle členové. Do roku 2060 mají přijít o půlku z nich

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německá katolická i protestantská církev mohou do roku 2060 ztratit polovinu věřících, tvrdí ve čtvrtek zveřejněná univerzitní studie. Takový odliv členů by mohl oběma církvím do budoucna způsobit zásadní finanční problémy, píše německý server Die Welt. Výzkumníci Freiburské univerzity uvádí mezi hlavními důvody klesajícího počtu věřících třeba odchod dospělých od zmíněných tradičních církví, čím dál méně časté křty anebo stárnoucí populaci. Studii zadaly Německá biskupská konference (DBK) a Evangelická církev v Německu (EKD).

Studie také varuje, že počet věřících obou církví dohromady může v Německu klesnout z přibližně 45 milionů lidí na 34,8 milionů do roku 2035, a následně na 22,7 milionů členů do roku 2060. Proto by měly církve vyvinout nové strategie, jak si udržet stabilní základnu věřících a vyhnout se tím velkým finančním problémům, které se již rýsují na obzoru.

Katolíci a protestanti platí až 9 % svých zdanitelných příjmů svým církvím, v roce 2017 tímto způsobem obě náboženské instituce vygenerovaly zhruba 12 miliard eur. Přestože se předpokládá, že příjmy zůstanou v roce 2060 stejné, po započítání inflace, zvyšujících se nákladů na údržbu a růstu platů budou církve potřebovat dvojnásobek peněz, tedy až 25 miliard eur.

Předpokládaný rozpočet je podle církevních představitelů impulsem pro zavedení nových opatření. „K těmto změnám dojde, je dobré se proto zaměřit na otázky zítřka,“ řekl biskup Heinrich Bedford-Strohm, předseda rady EKD. Kardinál Reinhard Marx, předseda DBK, považuje studii za „výzvu k misii“.

, vt

2. května 2019