Česku dál hrozí silné bouře a záplavy. Vydatně pršet má až do pondělí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na východě země mohou být bouřky velmi silné s přívalovým deštěm a kroupami. Vydatně pršet tam má až do pondělí. Na Plzeňsku, Rokycansku a také v Praze a jejím okolí hrozí povodně. Výstraha v Plzeňském kraji je s extrémním stupněm nebezpečí. Zároveň už nikde v ČR neplatí varování před požáry, sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasiči vyjížděli k desítkám případů, kde většinou odčerpávali vodu ze sklepů nebo odstraňovali popadané větve. Na stanici Praha-Libuš spadlo za posledních pět hodin přes 50 milimetrů srážek.
Varování před bouřkami platí od dnešních 14:00 do nedělních 02:00. Ve Zlínském kraji, Moravskoslezském kraji a částech krajů Jihomoravského a Olomouckého je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. V opakovaných bouřkách tam ojediněle může spadnout až 70 milimetrů srážek. „V důsledku bouřek očekáváme rychlé vzestupy hladin menších toků nebo i jejich krátkodobé rozvodnění a možnost zatopení podchodů, podjezdů nebo sklepů,“ uvedli meteorologové. Lze podle nich očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.
Pro část krajů Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Srážkové úhrny by tam ojediněle měly dosáhnout 30 milimetrů.
„V neděli a v pondělí dopoledne může na Moravě a ve Slezsku vydatně pršet. Během tohoto období může spadnout ojediněle kolem 50 mm srážek. Situaci budeme během neděle upřesňovat,“ dodal ČHMÚ.
Výstraha před povodněmi platí na Plzeňsku a Rokycansku do nedělního rána. Na říčce Klabavě v Hrádku na Rokycansku platí už třetí – tedy nejvyšší – stupeň povodňové aktivity, na Holoubkovském potoce je druhý. Meteorologové navíc v oblasti očekávají další srážky. Na dolním úseku bude hladina kvůli dotoku stoupat dále.
Do 16. hodiny evidujeme v Praze více než padesátku případů spojených s vydatným deštěm.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) August 20, 2022
Stále monitorujeme Botič. Čerpáme vodu ze zatopených sklepů a lagun. pic.twitter.com/6Bm5d1r9jB
Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Lidé by se neměli koupat nebo jezdit lodí v korytě toku a bezprostředním okolí. Měli by také omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.
Potok Botič v Praze je momentálně na druhém ze tří povodňových stupňů, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může hladina stoupnout i na nejvyšší, třetí stupeň. Meteorologové proto vydali výstrahu. Hasiči kvůli vytrvalému dešti zasahují v hlavním městě na několika místech. Voda například zaplavila podchod na nádraží ve Vršovicích. Hasiči o tom informovali na svém twitteru.
Takzvaná povodňová pohotovost ČHMÚ platí v Praze a Černošicích od 15:10 do půlnoci. Podle meteorologů se nebezpečí netýká jen Botiče, ale i dalších menších toků v okolí metropole. Lidé by mimo jiné měli omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pád stromů. Na stanici Praha-Libuš spadlo za posledních pět hodin přes 50 milimetrů srážek.
Na nádraží ve Vršovicích je zaplaven podchod. Na místě jsou hasiči @Spravazeleznic
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) August 20, 2022
Botič je na 2 SPA, hladina má 189 cm, běžně je to do 50 cm. pic.twitter.com/BcM3rq32xZ
Hasiči od pátečního večera evidují několik desítek výjezdů v Praze, nejčastěji k popadaným větvím nebo k odčerpávání vody ze zaplavených míst. „Čerpáme vodu v oblasti Vršovic a Nuslí, třeba z podchodu v ulici Ukrajinská nebo z garáží v ulici Sámova,“ uvedli hasiči dnes před 15:00. Kvůli zaplavenému podchodu je omezen provoz vlaků ve stanici Praha-Vršovice, některé spoje ve stanici nezastaví. „Není bezpečný výstup a nástup cestujících,“ uvedly České dráhy na svém twitteru.
Výstraha před silnými bouřkami platila od pátku také pro západní a střední části Čech. Nejvíce pršelo v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Za 24 hodin tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů. Některé menší toky se rozvodnily až na druhý povodňový stupeň. Bouřky ale nezpůsobily větší škody, hasiči vyjížděli především k popadaným stromům a odčerpávali vodu.