Účastníci války v Jemenu přislíbili účast na mírových jednáních

Účastníci války v Jemenu přislíbili účast na mírových jednáních

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Strany bojující v jemenské válce souhlasily s účastí na mírových rozhovorech, které chce OSN svolat co nejdříve do Švédska. V Radě bezpečnosti OSN to v pátek sdělil zmocněnec OSN pro tuto arabskou zemi Martin Griffiths. OSN svolala mírová jednání o Jemenu také v září, ale povstalci bojující proti jemenské vládě na ně nedorazili.

"Je to pro Jemen klíčový moment. Dostal jsem od stran v Jemenu ujištění, že jsou rozhodnuty na tyto konzultace přijet. Věřím, že to myslí upřímně," řekl Griffiths o chystaných jednáních. Prohlásil rovněž, že je připraven zajistit šíitským povstalcům ze Saná doprovod, bude-li to potřebné. Zmocněnec také řekl, že příští týden pojede do jemenské metropole. Rozhovory by chtěl uspořádat do konce roku.

Šíité v září žádali, aby OSN zajistila, že letadlo, v němž poletí do Ženevy, nebude muset přistát v Džibuti, kde by museli projít prohlídkou koalice vedené Saúdskou Arábií. Griffiths dnes oznámil, že co nejdříve vyřeší přípravy na rozhovory, jež mají být tentokrát ve Švédsku. Přípravná jednání zahrnují podle něj problém s mezipřistáním, evakuaci některých zraněných Jemenců ze Saná a výměnu vězňů a zadržených osob.

Jemenská válka začala v roce 2014, kdy šíité, za nimiž stojí Írán, obsadili Saná a postupovali do dalších částí země. Tradičně žijí menšinoví šíité na severu Jemenu, ale tvrdí, že vláda v Saná je zkorumpovaná a že příliš podléhá Saúdské Arábii a USA.

V roce 2015 do bojů vstoupila na straně vlády koalice vedená Saúdskou Arábií, jemenská vláda odešla do exilu a později se přesunula do Adenu. Boje na jihu stále trvají. Válku nepřežilo nejméně 10.000 lidí a potravinovou pomoc potřebuje více než 14 z 27 milionů Jemenců.

,