Volba předsedy hnutí

Boj o místo těsně za Babišem. Nahradí Faltýnka Vokřál?

Volba předsedy hnutí
Boj o místo těsně za Babišem. Nahradí Faltýnka Vokřál?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Klesajícího vlivu Jaroslava Faltýnka by mohl využít bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Ten dostal krajskou nominaci na prvního místopředsedu hnutí, ve kterém měl dosud neotřesitelnou pozici Babišovy pravé ruky Faltýnek. Vokřál však dříve uvedl, že se o své kandidatuře rozhodne během sjezdu. Brněnský politik také chce do vlády, do které podle Jaroslava Faltýnka patří. Na místa řadových místopředsedů budou kandidovat Radek Vondráček, Tomáš Macura, Jaroslava Pokorná Jermanová, Richard Brabec, Ivo Vondrák nebo Jan Říčař. Neúspěšný lídr pražské kandidátky Petr Stuchlík bude čekat, zda ho někdo z delegátů nominuje na sjezdu.

Bývalý brněnský primátor je od komunálních voleb mimo politiku. V minulosti se hovořilo o tom, že by mohl nahradit ministra školství Roberta Plagu, který se však těší velké podpoře od odborné veřejnosti. Objevily se také zprávy, že Vokřál nahradí ministra dopravy Dana Ťoka, pod kterým se už delší dobu houpe židle. Na post prvního místopředsedy bude opět kandidovat Jaroslav Faltýnek, který také dostal většinu nominací.

Již delší dobu je však Faltýnek ve sporu s předsedou hnutí Andrejem Babišem. Premiér se totiž rozhodl v minulém roce osekat Faltýnkovi jeho vliv v Praze a nahradil lidi dosazené v dozorčích a správních radách v dopravních společnostech. Podle Faltýnka by přitom Petr Vokřál měl sedět ve vládní lavici. „To je znovu otázka na pana premiéra, nicméně můj názor je, že ano,“ řekl pro server Info.cz Jaroslav Faltýnek.

Jednu nominaci podobně jako Vokřál obdržela i současná řadová místopředsedkyně Jaroslava Pokorná Jermanová. Pokud neuspěje, bude obhajovat svůj post před Tomášem Macurou a Radkem Vondráčkem. Právě předseda sněmovny má podporu u premiéra Andreje Babiše. Vondráček je v současné době člen předsednictva, ve kterém je také olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, zastupitel Pardubického kraje Jan Řehounek, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, zatupitel Plzeňského kraje Jan Volný, Monika Oborná, zatsupitel Jihočeského kraje Roman Kubíček a zastupitel Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Funkci předsedy hnutí bude obhajovat Andrej Babiš, proti kterému se nikdo nepostavil. Na sněmu v roce 2015 získal sto procent hlasů, před dvěma lety ho podpořilo 195 z 210 delegátů.

Hnutí ANO také na sněmu vybere kandidátku pro květnové volby do Evropského parlamentu. Před pěti lety vybralo před volbami Pavla Teličku, který se však s hnutím rozhádal. Podobně jako druhý europoslanec Petr Ježek. Lídryní kandidátky by se měla stát Dita Charanzová, kterou Babiš podporuje. 

Hnutí ANO v lednu uspořádalo ideovou konferenci, po které se Andrej Babiš zaměřil na živnostníky. Pro nejmenší podnikatele chtějí zavést možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů paušální částkou okolo pěti a půl tisíc ročně. Novinku by mohli využívat podnikatelé s obratem do jednoho milionu korun.

Ideovou konferenci podnítil ostravský primátor Tomáš Macura společně s Petrem Vokřálem. Oba dva tlačí na Babiše, aby se hnutí vrátilo zpět k pravicovým voličům. „Připravili jsme teze, které reflektují to, že bychom se měli vrátit k původním hodnotám a zaměření hnutí. Měli bychom trochu ubrat z levostranného směřování hnutí. Myslím, že se to povedlo. Odešli jsme s tím, že je třeba se zaměřit na tu část voličů, kterou jsme ztratili nebo ztrácíme,“ řekl pro Euro Tomáš Macura.