Sociální demokraté s ANO drží a hlasují, premiéra by však rádi vyměnili
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci vládní ČSSD zatím nedávají příliš hlasitě najevo, že by bylo společné vládnutí s ANO v ohrožení i přes problémy Andreje Babiše a jeho „bývalé firmy“ Agrofertu. Přestože společně s opozicí prosadili otázku auditu Evropské komise jako bod jednání sněmovny, hlasovali poté v zásadních otázkách společně s poslanci hnutí ANO. Někteří představitelé strany však alespoň připouštějí, že by situaci uklidnilo, kdyby se Andrej Babiš vzdal premiérského křesla.
Poslanci vládní ČSSD v úterý například nepodpořili výzvu opozičních stran, aby kabinet zajistil okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z programů Evropské unie firmám holdingu Agrofert, protože by to bylo v rozporu se zákonem. Výzvu se snažili prosadit poslanci ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.
Sněmovna o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) debatovala v úterý odpoledne. „My nemůžeme pozastavit dotace, to by kolidovalo s celou řadou zákonů, pokud nemáme finální verzi auditu. Jednoduchý, prozaický důvod,“ uvedla Maláčová. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pětice opozičních stran.
Patřila k nim výzva kabinetu, aby zajistil zpracování odpovědi Evropské komisi objektivním, nestranným a transparentním způsobem a aby odpověď před odesláním projednal sněmovní evropský výbor. „Poslanecká sněmovna nepodpořením bodu řekla, že jí na tom, jak to bude probíhat, nezáleží,“ kritizoval před novináři verdikt dolní komory předseda Pirátů Ivan Bartoš. Sněmovna zamítla také žádost o seznam všech dotací, veřejných podpor a zakázek a investičních pobídek, které získaly společnosti ze skupiny Agrofert od předloňského února.
Proti ANO se však sociální demokraté postavili v otázce EET. Oznámili, že podpoří vynětí některých sociálních služeb z EET, jak to navrhla v pozměňovacích návrzích opoziční ODS. Po klubu KSČM, který se chtěl poradit, si přestávku až do konce doby vyčleněné pro schvalování zákonů vzala vládní frakce ANO. Jednání o vládní předloze bude pokračovat nejdříve v pátek. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) postup ČSSD odporuje koaliční dohodě.
Věc poté řešila Schillerová odpoledne na půlhodinové schůzce s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem. Po jednání uvedli, že by se měli domluvit do pátku. Hamáček přitom spojuje hlasování ČSSD s aktuálním sporem o dofinancování sociálních služeb v krajích.
Alena Schillerová premiérkou?
Audit Evropské komise zřejmě žádnou vládní krizi nepřinesl. Sám Hamáček uvedl, že věří v koaliční projekt. Některé hlasy ve straně však mluví o tom, že by se měl Babiš vzdát postu předsedy vlády. „Ideální by bylo, kdyby ANO navrhlo na předsedu vlády někoho jiného – například ministryni financí Alenu Schillerovou,“ řekl Chvojka v rozhovoru pro E15.
První místopředseda strany Roman Onderka však dodává, že s tím Babiš nikdy nebude souhlasit. „S ohledem na to, že se každý den dozvídáme nové kauzy, které zatěžují vládní koalici, je velmi těžké predikovat politická rozhodnutí do budoucna. Dvě věci jsou jasné, výměna na pozici premiéra by politickou situaci v ČR uklidnila, ale Andrej Babiš s tím nikdy souhlasit nebude,“ uvedl Onderka pro Echo24.
Více na https://www.e15.cz/rozhovory/jan-chvojka-babis-si-plete-cesko-s-agrofertem-1359501
Požadavek sociální demokracie se tak z toho zřejmě nestane. Na dotaz deníku Echo, zda se může výměna předsedy vlády stát požadavkem na pokračování koalice, odpověděl poslanec Petr Dolínek: „Nemůže, ale ideální by to bylo. Ale to říkáme od začátku, aby premiérem byl někdo jiný, kdo by svými problémy nezatěžoval vládu a její činnost.“