Hlasování o nedůvěře

Babišova vláda hlasování o nedůvěře ustála. ČSSD utekla ze sálu

Hlasování o nedůvěře
Babišova vláda hlasování o nedůvěře ustála. ČSSD utekla ze sálu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO) bude dál vládnout s důvěrou Sněmovny, i díky komunistům. Páteční pokus šesti opozičních stran svrhnout ji kvůli posledním informacím v Babišově kauze Čapí hnízdo včetně údajného únosu jeho syna na ukrajinský Krym anektovaný Ruskem nebyl úspěšný.

V tomto volebním období šlo o první hlasování dolní komory o vyslovení nedůvěry kabinetu. Výsledek se očekával.

Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo všech 92 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh získat nejméně 101 hlasů. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM, která vládu toleruje. Tři zákonodárci těchto uskupení byli omluveni. Všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo před hlasováním jednací sál, další dva byli omluveni.

Hlasování se konalo necelých pět měsíců potom, co kabinet ANO a ČSSD získal díky podpoře KSČM ve Sněmovně důvěru.

Při hlasování o vyslovení důvěry i nedůvěry v kabinet poslanci hlasují abecedně po jménech od vylosovaného zákonodárce. Tentokrát los padl na omluveného Pavla Juříčka (ANO), začínalo se tedy od jeho kolegy z hnutí Adama Kalouse.

Samo hlasování trvalo asi půlhodinu. Předcházela mu ale zhruba sedmihodinová debata. Opoziční lídři v úvodu jednání Sněmovny Babiše kritizovali, zatěžuje podle nich vládu i zemi. Babiš se mimo jiné opřel do novinářům a zopakoval, že odstoupit nehodlá. Kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách.

Podnětem ke schůzi byla skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko právě kvůli případu, v němž oba čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu. Ministerský předseda to popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Na závěr schůze předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) oznámil, že se našla náušnice. "Kolegyně, zkontrolujte si ucho, zda někomu nechybí," nabádal přítomné. Jedna z poslankyň si následně náušnici vyzvedla.

,