Část SPD žádá jednání s Putinem a ukončení války. Bože, dá se ta partaj ještě zachránit, reaguje Melnyk
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupina politiků německé vládní SPD tlačí na kancléře Olafa Scholze, aby místo zbraní zasílaných na Ukrajinu dal přednost diplomacii tak, aby byla rychle válka ukončena. „Potřebujeme co nejdříve příměří jako výchozí bod pro komplexní mírová jednání,“ píší politici v dopise „Zbraně musí mlčet!“, adresovaném kancléři, o kterém informoval například magazín Der Spiegel nebo server euroactiv.fr. Aktivní roly v jednání by podle nich měly hrát vedle EU také neutrální země jako Indie nebo Jihoafrická republika, ale také Čína. "Milovaný bože, dá se tahle partaj ještě zachránit," reagoval na výzvu dosluhující ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk.
Autoři dopisu, kteří tvoří více levicovější a pacifistické křídlo strany, volají po novém pokusu o „globální politiku uvolnění“. Zásadní zlepšení vztahů s Moskvou je sice podle nich možné až v éře po prezidentovi Vladimiru Putinovi. Prozatím však musí být s ruskou vládou nalezen modus vivendi založený na uznání reality, aby se vyloučila další eskalace války, navzdory tomu, že se to někomu nelíbí.
Mezi sociální demokraty, kteří výzvu podepsali, patří poslanci Bundestagu Jan Dieren, Rainer Keller, Tina Rudolphová, Carolina Wagnerová a Jens Peick, europoslanci Dietmar Köster, Constanze Krehlová a Joachim Schuster, několik členů zemských parlamentů, bývalý starosta Brém Carsten Sieling, předseda spolkové země SPD v Brémách Reinhold Wetjen nebo starosta Dortmundu Thomas Westphal.
Signatáři zdůrazňují, že Rusko vede útočnou válku proti Ukrajině a ta má právo na obranu, a píší, že Německo a EU projevují solidaritu s ukrajinským lidem. Ale tato válka nebude mít podle nich žádné vojenské vítěze. Její pokračování bude mít za následek jen více úmrtí a ničení. "Potřebujeme co nejdříve příměří jako výchozí bod pro komplexní mírová jednání. Proto: Je čas diplomacie. EU a její členské státy musí zvýšit své diplomatické úsilí o prosazení příměří," píší autoři kancléři. Do jednání by se podle nich měly zapojit dříve neutrální země jako Indonésie, Indie nebo Jihoafrická republika, ale také Čína. Rovněž OSN se také musí chopit nové iniciativy.
Autoři oponují dalším dodávkám těžké vojenské techniky na Ukrajinu s odkazem na nebezpečí jaderné války. "Spirálu eskalace je třeba zastavit," stojí v dopise, který vyzývá k zaujetí "modu vivendi." „Při každé dodávce zbraní je důležité pečlivě zvážit a posoudit, kde leží ‚červená čára‘, která by mohla být vnímána jako válka (Západu s Ruskem - poz. red) a vyvolat odpovídající reakce,“ pokračují a konkrétně zmiňují bezletovou zónu nad Ukrajinou, stejně jako dodávky stíhaček a tanků.
Lieber Gott, ist diese Partei noch zu retten? Wie kann man so herzlos und geschichtsvergessen sein? Meine Güte🤦♂️https://t.co/GKrOZ4awtJ pic.twitter.com/YJLIJBJxKq
— Andrij Melnyk (@MelnykAndrij) August 26, 2022
„Milovaný bože, dá se tahle partaj ještě zachránit? Jak může být někdo tak necitlivý a lhostejný k historii? Můj bože," reagoval na výzvu členů SPD na Twitteru Andrij Melnyk, dosluhující velvyslanec Ukrajiny v Berlíně.