Zisk pojišťovny VIG se loni zvýšil o 8,8 procenta

Zisk pojišťovny VIG se loni zvýšil o 8,8 procenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group (VIG), která působí rovněž v České republice, stoupl v loňském roce zisk před zdaněním o 8,8 procenta na 443 milionů eur (11,2 miliardy Kč). K růstu výrazně přispěl růst životního pojištění v Česku a na Slovensku. Firma se díky příznivým výsledkům rozhodla zvýšit dividendu za loňský rok o 12,5 procenta na 0,4 eura za akcii. Vyplývá to z prohlášení z čtvrtečního prohlášení VIG.

„Navržená dividenda je o pět centů vyšší, než očekával trh,“ řekl ČTK hlavní makléř BH Securities Martin Vlček. Hrubý dividendový výnos by v případě schválení navrhované dividendy valnou hromadou činil 3,3 procenta. Výhled společnosti ukazuje podle něj na další růst zisků v nejbližších letech. Akcie pojišťovny na pražské burze rostly v 10:15 o 1,5 procenta na 688,50 Kč.

Země střední a východní Evropy se na celkovém zisku podílely 57 procenty. Příjmy z pojistného se zvýšily o 3,7 procenta na 9,4 miliardy eur. V Česku se pojistné zvýšilo o 4,9 procenta a na Slovensku o 10,6 procenta.

Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, se snížil o 0,6 procentního bodu na 96,7 procenta. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 firem v 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V Česku VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny. Na českém trhu má VIG podíl 32,5 procenta, je tak jedničkou na místním trhu.

,

22. března 2018