Kauza novičok

Britský pár se novičokem zřejmě nakazil v uzavřeném prostoru

Kauza novičok
Britský pár se novičokem zřejmě nakazil v uzavřeném prostoru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předmět kontaminovaný paralytickou látkou novičok, kterým se nyní přiotrávil britský pár, zcela jistě nemohl být v otevřeném prostoru, neboť by se jed vlivem deště a slunečního záření postupně rozpadal. S odvoláním na nejmenovaného vládního vědce o tom dnes informoval portál BBC. Tuto hypotézu podpořil další vývoj ve vyšetřování: vyšetřovatelé v izolačních kombinézách provedli prohlídku ubytovny pro bezdomovce v Salisbury, která byla předtím evakuována a v níž bydlela přiotrávená žena.

V hostelu podle médií bydlela 44letá Dawn Sturgessová. Jejího 45letého partnera Charlieho Rowleye popsal jeden jeho známý jako sběratele odpadků, který neváhal zvednout ze země i odhozený nedopalek cigarety a který prohledával koše na odpadky s nadějí, že by v nich našel něco pro sebe užitečného.

To vyvolává podle agentury AP dohady, že se do jeho rukou mohla dostat vyhozená ampule, která mohla obsahovat novičok. Ten mohl být předtím použit při březnovém útoku v Salisbury proti ruskému dvojímu agentovi v britských službách Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji.

Odborníci tvrdí, že tekutina novičoku o objemu sněhové vločky stačí k zabití člověka během několika minut. Vystopovat takové malé množství jedovaté látky je tak velmi obtížné.

Policie zatím pouze uvedla, že pár se otrávil při manipulaci s kontaminovaným předmětem. Ten podle citovaného vědce musel být uložen v uzavřeném prostředí, jinak by toxická látka degradovala. Případem se zabývá zhruba stovka lidí. Prohlídky pokračují na dalších místech v Salisbury i Amesbury.

Otrávenému zrudly oči a odkapávaly sliny

Sturgessová byla poté, co se zhroutila, odvezena sanitkou z domu ve zhruba deset kilometrů vzdáleném městě Amesbury. Později si sanitka dojela na stejné místo i pro kolabujícího Rowleye.

Rowleyho přítel Sam Hobson vypověděl, že s Rowleym po převozu Sturgessové šel do lékárny vyzvednout léky na předpis a po návratu začali plánovat návštěvu nemocnice. Rowley se ale najednou začal chovat zvláštně, začalo mu být velké horko, potil se, zrudly mu oči a z úst mu odkapávaly sliny, tak mu zavolal záchranku.

Londýn z odpovědnosti za otravu Skripalových obvinil Moskvu, ruské vedení ale jakýkoli podíl na chemickém útoku popřelo. Lékařům se podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

Británie zatím nesdělila, jaké kroky proti Rusku nyní podnikne. Uvedla ale, že se chce poradit se svými spojenci. Britský ministr vnitra Sajid Javid po Moskvě žádá vysvětlení toho, co přesně se v Británii stalo. Rovněž obvinil Rusko, že si z Británie udělala smetiště jedů.

,