Prezidentské volby 2018

Několik dní do voleb. Žádné velkoakce, kampaň zakončí čtyři superdebaty

Prezidentské volby 2018
Několik dní do voleb. Žádné velkoakce, kampaň zakončí čtyři superdebaty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rozhovory v médiích, debaty s konkurenty či kontakt s voliči. Na to sází kandidáti bojující o Hrad v posledních dnech před volbami. Žádnou „velkoakci“ na závěr kampaně neplánují. Poslední velké debaty odvysílá Česká televize, TV Nova, server iDNES a Český rozhlas.

„Závěr kapaně je zcela věnován superdebatám, debatám a rozhovorům v mediích. Žádnou závěrečnou ‚velkoakci‘ neplánujeme,“ uvedla pro Echo24 za volební tým prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše Kateřina Procházková. Další kandidát Marek Hilšer vsadí na poslední chvíli na kontakt s voliči, uvedl pro Echo24 člen jeho volebního týmu Tomáš Nakládal. „Marek Hilšer v závěru své kampaně zintenzivní kontaktní kampaň s lidmi. Například rozdávání letáčků v ulicích a posílí reklamu na internetu a na sociálních sítích,“ řekl Nakládal.

V harmonogramu kandidáta Realistů Jiřího Hynka také dominují debaty. Během následujícího týdne ho čekají čtyři, ale nejen to. „Po debatě na iDNES se v úterý pan Hynek zúčastní výroční redakční rady Revue pro český obranný a bezpečnostní průmysl, kde je předsedou redakční rady. Půjde o ocenění nejlepších výrobků za rok 2017. Pan Hynek některé z cen předává,“ uvedl pro Echo24 David Černohorský z Realistů.

Debaty zaměstnají i Michala Horáčka. „Čekají nás hlavně velké televizní debaty. Zítra iDNES, pozítří Nova, ve čtvrtek Česká televize, v pátek Český rozhlas. Tyto debaty nám zaberou prakticky veškerý čas,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Horáčkovy prezidentské kampaně Jiří Táborský.

Pavel Fischer se kromě debat chystá ve středu na akci Fisch you were here na podporu své kandidatury v pražském klubu Rock Café. „Na místě bude bohatý doprovodný program za účastí mého týmu, dobrovolníků z celé republiky i předních osobností veřejného života,“ píše Fischer na Facebooku k události.

S předvolebními debatami se roztrhl pytel

Čtyři velké debaty osmi kandidátů nabídnou Česká televize, televize NOVA, server iDNES a Český rozhlas. Současný prezident Miloš Zeman už loni na jaře uvedl, že se debat účastnit nebude. Chybět bude pravděpodobně na všech zmíněných.

Debata serveru iDNES začíná v úterý ve 12:30. Ve středu odvysílá televize Nova debatu osmi kandidátů v 17:45. Česká televize má v programu „superdebatu“ ve čtvrtek v devět večer a Český rozhlas v pátek ve 12:30, krátce před otevřením volebních místností.

Dílčí debaty kandidátů nabídnou i další média. Například dnes v osm večer se v diskuzi setkají Michal Horáček a Mirek Topolánek, debatu vysílá živě deník Blesk.cz. Ve středu 10. ledna vysílá Blesk.cz v osm večer debatu Pavla Fischera a Mirka Topolánka.

Kandidáti se snaží zaujmout „na poslední chvílí“

Stupňování kampaní prezidentských kandidátů se neprojevuje jen v televizních debatách, volebních spotech či reklamě na sociálních sítích. Třeba Michal Horáček uspořádal v pondělí tiskovou konferenci na téma Jak porazím Miloše Zemana. Horáček vyzval lidi v Praze, aby volili takticky a netříštili hlasy pro „nezemanovské kandidáty“. Požádal je o přízeň.

„Vyzývám Prahu, aby volila takticky. Podle regionů jsem to opravdu já, kdo Miloše Zemana porazit může. Čím víc nás půjde k volbám, tím se šance zvyšuje,“ řekl textař a podnikatel Horáček. Dodal, že regiony „podle přání Prahy“ nevolí. „Praha ovšem nemůže vyhrát bez zbytku republiky. Ať je to tentokrát Praha, která dá svůj hlas kandidátovi s podporou regionů. Jedině to je klíčem k porážce Miloše Zemana,“ uvedl v pondělí Horáček.

Jiří Drahoš zase v pondělí představil svůj tým poradců. Na Hradě by mu v případě, že by volby Drahoš vyhrál, radili předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, někdejší velvyslanec Petr Kolář nebo astronom Jiří Grygar. Celkem novinářům přestavil 13 expertů. Nahradit by na Pražském hradě podle něj měli Martina Nejedlého, často kritizovaného šéfa poradců současného prezidenta Miloše Zemana.

Volby budou kandidáti sledovat různě. Z gauče i v pivovaru

Většina prezidentských kandidátů plánuje sledovat sobotní výsledky prvního kola prezidentských voleb ve volebních štábech a po boku svých spolupracovníků. Například Horáček se rozhodl očekávat výsledky voleb v pražské Galerii Mánes, Pavel Fischer ve vinohradské restauraci Šmik a Vratislav Kulhánek v Aquapalace Hotel Prague. Prezidentský kandidát Petr Hannig bude sledovat výsledek prvního kola prezidentských voleb doma. Miloš Zeman bude mít tiskovou konferenci v reakci na výsledky v sídle Strany práv občanů v Praze v Loretánské ulici.