PŘEDÁVKOVÁNÍ DROGAMI

Loni se v Česku předávkovalo drogami 92 lidí, o dva méně než předloni

PŘEDÁVKOVÁNÍ DROGAMI
Loni se v Česku předávkovalo drogami 92 lidí, o dva méně než předloni

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Loni se v Česku předávkovalo drogami 92 lidí, o dva méně než v předchozím roce. V roce 2015 jich bylo 104. Dalších 128 lidí loni zemřelo pod vlivem drog nebo léků. Sebevraždu léky spáchalo přes 25 z nich a 27 pod vlivem drog. Vyplývá to údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Česka má dlouhodobě jeden z nejnižších počtů předávkování mezi zeměmi Evropské unie.

„V roce 2017 bylo zjištěno 92 přímých smrtelných předávkování nelegálními drogami, těkavými látkami nebo psychoaktivními léky, a to jak předávkování sebevražedná, tak náhodná či bez zjištěného úmyslu,“ píše se v dokumentu.

Drogy a těkavé látky byly na vině v 42 případech, což je o deset víc než v roce 2016. Ve třech případech šlo o smrt jako následek užití těkavých látek, častěji toluenu. Nejčastější drogou byly opioidy, počty předávkování jimi meziročně vzrostly. Pervitin byl příčinou smrtelného předávkování v deseti případech, stejně jako v roce 2016. Podle odhadů se v ČR vyrobí ročně sedm tun pervitinu. Většina se spotřebuje v Česku, asi tuna jde do Německa.

„Stejně jako v roce 2016 nebylo hlášeno žádné úmrtí v důsledku předávkování tanečními drogami nebo novými syntetickými drogami, halucinogeny ani THC. Hlášeno nebylo ani smrtelné předávkování kokainem,“ uvádí dokument.

Smrtelná předávkování psychoaktivními léky jsou ve více než polovině z 50 případů sebevražedná. Oběťmi bylo 23 mužů a 27 žen, počty rostou s věkem. Zatímco ve skupině do 20 let nebyl žádný, do 30 let dva, do 40 sedm, do 50 deset, do 60 dvanáct a nad 60 let zemřelo 19 osob. Oproti předchozímu roku jich o 12 ubylo.

Celkem bylo identifikováno 128 úmrtí pod vlivem drog, v roce 2016 jich bylo 97. Nejvíc bylo stejně jako v předchozích letech v důsledku nemocí (43), nehod (36) a sebevražd (27). Při nehodách lidé umírali nejčastěji pod vlivem pervitinu.

V Česku je podle odhadů na 120 000 intenzivních kuřáků konopí. Na pervitinu a opiátech je závislých kolem 47 000 lidí. Léky nadužívá asi 900 000 Češek a Čechů. Na protidrogovou politiku jde ročně přes miliardu korun.

,

20. října 2018