Silný vítr v českých krajích

Česko zasáhl silný vítr. Spadlé stromy komplikují dopravu, tisíce lidí jsou bez proudu

Silný vítr v českých krajích
Česko zasáhl silný vítr. Spadlé stromy komplikují dopravu, tisíce lidí jsou bez proudu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, komplikuje od úterního ráno provoz na mnoha železničních tratích. Důvodem jsou většinou stromy, které spadly na koleje. Kompletní přehled omezení je aktualizován na webu Českých drah. Problémy jsou i na silnicích. Společnost ČEZ informovala, že tisíce lidí jsou bez proudu. Se silným poryvem větru se od úterního rána potýkají na Liberecku, Královehradecku či v Olomouckém kraji.

Stromy spadly na trať například v úsecích Uhlířské Janovice – Ledečko, Rudoltice v Čechách – Lanškroun, Rumburk – Krásná Lípa, Vlastějovice – Ledeč nad Sázavou, Slavonice – Dačice, Hlinsko v Čechách – Ždírec nad Doubravou nebo na několika místech v okolí Havlíčkova Brodu. Dotčeny jsou tak desítky spojů, na některých místech je zavedena náhradní autobusová doprava. Výstraha před silným větrem platí na většině území do odpoledne, na východě pak až do 20:00.

Podle policejního webu musí s komplikacemi počítat i řidiči, protože stromy leží také na silnicích. Ve Zbořeném Kostelci na Benešovsku spadla větev na autobus, nehoda se ale obešla bez zranění. U obce Kratonohy na Královéhradecku vítr převrátil návěs nákladního auta, silnice na Roudnici je neprůjezdná. Převrácený vlek nákladního auta zablokoval také silnici u Heřmanova Městce.

„V současné době eviduje dispečink ČEZ Distribuce přes šest desítek poruch na vedení vysokého napětí, další desítky pak na nízkém napětí,“ sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejhorší situace je v okresech Benešov, Kutná hora, Vsetín, Šumperk, Chrudim a Havlíčkův Brod. Bez proudu je mnoho domácností i na severu Čech na Děčínsku a Českolipsku.

„Do terénu okamžitě vyjížděli pracovníci poruchových čet, pracují na odstranění poruch a dodávek elektřiny. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení,“ řekla mluvčí. Firma podle ní kvůli výstraze meteorologů navýšila už v pondělí počty pracovníků v terénu, na distribučním call centru i dispečinku.

Vítr může mít podle meteorologů v oblasti Českomoravské vrchoviny a hor na severu Čech v nárazech rychlost až 90 kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor dosáhne až 110 kilometrů za hodinu, což na mezinárodní stupnici síly větru odpovídá druhému nejvyššímu stupni, vichřici.

,