dilema poslanců

Většina Čechů je proti manželství homosexuálů, tvrdí průzkum. Pro poslance věc názoru a svědomí

dilema poslanců
Většina Čechů je proti manželství homosexuálů, tvrdí průzkum. Pro poslance věc názoru a svědomí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mohou spolu dvě ženy či dva muži uzavřít manželství? Názory poslanců jsou i před dalším kolem poslaneckého projednávání odlišné – mnohdy i v rámci poslaneckých klubů. V těch jsou většinou zastoupeni jak zastánci práva na sňatek bez ohledu na pohlaví, tak ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Podle průzkumu pro televizi Prima se ale v mnohých případech strany v názoru na manželství rozcházejí se svými voliči – ti institut manželství chtějí většinově ponechat pouze pro svazek muže a ženy.

Debatu o možném manželství párů stejného pohlaví poslanci započali v polovině listopadu. Kromě návrhu poslankyně Radky Maxové (ANO), která možnost sňatků pro všechny navrhuje, poslanci řešili i druhý poslanecký návrh. Jeho předkladatelé v čele s lidovcem Markem Výborným naopak požadují, aby bylo manželství jako svazek muže a ženy chráněno ústavně. 

Jasno v hlasování mají Piráti, novelu zavádějící manželství pro všechny páry včetně homosexuálních její poslanci opakovaně podpořili. Opačný postoj naopak deklarovali zástupci SPD a KDU-ČSL.

Většina ze sněmovních stran dává svým poslancům v otázce manželství možnost volného hlasování. Jeho využití již dříve deklarovaly například ČSSD, KSČM či ODS, mezi jejímiž poslanci převažují odpůrci možného rozšíření definice manželství. Jednotná při hlasování nebude ani TOP 09. „Manželství homosexuálů považujeme za otázku hlasování dle názoru a svědomí každého jednoho z nás,“ uvedla pro deník Echo24 místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Ve straně podle místopředsedkyně mírně převažují ti, kteří manželství párů stejného pohlaví nepodpoří. „Nemám informace, že by kdokoliv změnil názor,“ uvedla místopředsedkyně k možnému hlasování členů klubu TOP 09. „Hlasování je v klubu půl na půl, s mírnou převahou těch, kteří manželství stejnopohlavních párů nepodpoří,“ dodala poslankyně pro deník Echo24. 

Stejný přístup k hlasování zvolil i poslanecký klub hnutí Starostové a nezávislí, většina členů se však na hlasování pravděpodobně shodne. „Jednotně hlasovat nebudeme, toto je opravdu téma veskrze individuálního pohledu, nicméně většina klubu podpoří změnu zákona umožňující sňatky homosexuálů,“ uvedl pro deník Echo24 Vít Rakušan z hnutí STAN. Svůj postoj již dříve deklaroval předseda hnutí Petr Gazdík. „Ctím svazek muže a ženy jako jediný přirozený svazek, ze kterého můžou vzejít děti. Proto si myslím, že by měl být svazek muže a ženy chráněn ústavou,“ uvedl Petr Gazdík. 

Návrh poslankyně Radky Maxové (ANO) podepsalo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Novelu Marka Výborného (KDU-ČSL) listiny práv a svobod, požadující ochranu svazku muže a ženy, podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, hnutí ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Na jednotném hlasování se pravděpodobně neshodnou ani poslanci největšího poslaneckého klubu. V hnutí ANO jsou jak zastánci manželství pro všechny, tak i poslanci, kteří svůj podpis připojili k návrhu poslance Marka Výborného. Mezi nejhlasitějšími zastánci zákona v minulých týdnech ve sněmovně vystoupila bývalá ministryně Karla Šlechtová (za ANO). „Samozřejmě, že jsem pro zrovnoprávnění. Žádná segregace, žádná kastování, žádné „první a druhé“ kategorie osob. Stejné podmínky pro všechny, stejná práva pro všechny, zabezpečení života dětí. To vše přináší novela občanského zákoníku, tzv. manželství pro všechny,“ uvedla po listopadovém projednávání ve sněmovně poslankyně. 

Mezi poslanci vládního hnutí je navíc nadále připravován třetí návrh ke změnám v pojetí manželství. Předkladatelem konkurenčního návrhu stranické kolegyně Radky Maxové má být Patrik Nacher. Jeho návrh dosud sněmovně předložen nebyl, poslanec jej však prezentuje jako způsob, jak narovnat práva bez nutnosti zasahovat do občanského zákoníku. „Narovnat práva, nepojmenovat manželstvím. Takový návrh připravuji tak, aby byl legislativně správně zpracovaný. Do té doby, než jej předložím, se při návrhu na zamítnutí návrhu poslankyně Maxové zdržím nebo odhlásím,“ uvedl Patrik Nacher již dříve pro deník Echo24. 

Voliči jsou proti, tvrdí průzkum

Mezi voliči jednotlivých stran podle listopadového průzkumu společnosti Phoenix Research převažují ti, kteří by sňatky homosexuálních párů nepodpořili. Možnost zavedení rovných podmínek manželství pro všechny nepřevažuje ani mezi voliči Pirátů, kteří se k podpoře návrhu hlásí – pro úplné zrovnoprávnění by se jich vyslovilo 15 %, jako svazek muže a ženy naopak manželství vidí 41 % voličů Pirátů.

Nejméně přesvědčených odpůrců návrhu je naopak mezi oslovenými voliči ODS – výlučný svazek muže a ženy je manželství pro 33 % voličů strany, 18 % by sňatky naopak zcela zrovnoprávnilo.  

Přesvědčení o správnosti zachování stávajícího stavu, kdy mohou manželství uzavřít pouze heterosexuální páry, převládá podle agentury i mezi voliči ostatních stran – nejvíce se k němu přiklání voliči KSČM (65 %), SPD (61 %), ČSSD (51 %) a hnutí ANO (48 %). 

Poslanci požadovali zamítnutí obou návrhů

Výrazně odlišné argumenty zastánců jednotlivých táborů zazněly i v dosavadním průběhu debaty, která začala v polovině listopadu. „Hájíme tady hodnoty. Hodnoty jsou pro mě svoboda a rovnost,“ podpořil v následné debatě uzákonění manželství pro všechny páry šéf Pirátů Ivan Bartoš, který navrhl zamítnutí ústavní novely Marka Výborného. Požadavek na zamítnutí možnosti manželství pro všechny páry naopak vzešel od poslanců ODS. „Manželství je svazkem muže a ženy, samo slovo manželství vzniklo ze slov muž a žena,“ řekla Zuzana Majerová Zahradníková (ODS). Následně se také tázala, co přijde příště. „Sňatky s dětmi? Polygamie?“ ptala se poslankyně. 

Na programu sněmovny se debata může objevit nejdříve znovu za týden. Očekávanou dlouhou debatu však poslanci s největší pravděpodobností do Vánoc nestihnou. Po Novém roce se tak budou zákonodárci bavit hned o třech zákonech, upravujících podobu manželství.

Petra Kašpárková