Řešte střet zájmů premiéra, vyzval Česko kontrolní výbor Evropského parlamentu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom ve čtvrtek několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku. V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.
Evropská komise by zase podle europoslanců měla zastavila platby holdingu a důsledně uplatňovat nulovou toleranci. Loňská auditní zpráva EK konstatuje, že Babiš má stále vliv na firmu, kterou vložil do svěřenských fondů. Český premiér to odmítá.
V rámci mise @EP_BudgControl v #ČR jsme s @MHohlmeier, @vonpecka a dalšími europoslanci nashromáždili obrovské množství důkazů ohledně střetu zájmů @AndrejBabis. Dnes jsme přijali oficiální zprávu, kde jmenujeme řadu doporučení, která by mohla pomoci s nápravou současného stavu. pic.twitter.com/syRc98drQE
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) May 7, 2020
„Podle našich zjištění a podle materiálů, které jsme si z České republiky odvezli, střet zájmů Andreje Babiše prostě existuje,“ konstatoval český europoslanec a člen výboru Tomáš Zdechovský. Podle něj je shoda na premiérově střetu zájmů napříč frakcemi, předsedy vlády se zastávali údajně jen europoslanci za hnutí ANO.
Zpráva výboru obsahuje několik konkrétních bodů, jak věc vyřešit, pokud se střet zájmů prokáže. Patří mezi ně efektivní systém kontroly, rezignace Andreje Babiše, nebo pozastavení čerpání dotací. Babiš by také měl zveřejnit informace o kauze Čapí hnízdo. Zdechovský České televizi sdělil, že body mají formu doporučení, současně nicméně dodal, že členové výboru „prosazují nulovou toleranci střetu zájmů“. „V rámci mise kontrolního rozpočtového výboru v ČR jsme s Monikou Hohlmeierovou, Mikulášem Peksou a dalšími europoslanci nashromáždili obrovské množství důkazů ohledně střetu zájmů Andreje Babiše,“ napsal také na Twitter.
Podle europoslanců mise rovněž zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika. Zpráva proto vyzvala úřady v ČR, aby co nejdříve odstranily nedostatky v „odhalování, prevenci a odstraňování střetu zájmů“.
Doporučení, která výbor schválil, jsou nezávazná. Mohou se však odrazit v usnesení europarlamentu, o němž by podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové mohli poslanci hlasovat již na červnovém plenárním zasedání.