Poměry v nemocnici

Chaos po zásahu ANO. Ostravská nemocnice čeká skoro rok na ředitele

Poměry v nemocnici
Chaos po zásahu ANO. Ostravská nemocnice čeká skoro rok na ředitele

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po řadě čistek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) čeká nadále Fakultní nemocnice v Ostravě na nového ředitele. Před více než rokem odvolal Vojtěch z vedení bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) kvůli „manažerskému selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice“. Po něm byl do nemocnice dosazen Evžen Machytka, který však kontroverzními kroky nemocnici uvedl do chaosu a po velkém tlaku od lékařů, primátora a dokonce hejtmana nakonec rezignoval loni v říjnu. Vedení se dočasně ujal Petr Vávra, který však kvůli neúspěšným výběrovým řízením na ředitele vede nemocnici dodnes.

Čistky ve zdravotnictví rozjel Adam Vojtěch před rokem, kdy začala vládnout první Babišova vláda v demisi. Ihned poté museli kromě Němečka odejít i ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta či dva odborní náměstci ministra Tom Phillipp a Petr Landa. Nástup nového ministra znamenal také konec pro politické náměstky Lenku Tesku Arnoštovou (ČSSD) a Kamala Farhana (ANO).

Do ostravské nemocncie dosadil Vojtěch tehdejšího lékaře na oddělení gastroenterologie Evžena Machytku, který byl dočasně pověřen řízením. Dostal tak přednost před šesti odbornýmu náměstky tehdejšího ředitele. Ministerstvo zdravotnictví si od kroku slibovalo, že je Machytka zkušený manažer, má zahraniční zkušenosti a věnuje se výzkumu. Krátce po změně vedení také ministerstvo vypsalo řádné výběrové řízení, ze kterého měl vzejít nový ředitel.

Jméno Evžena Machytky se však nesetkalo s velkým nadšením ze strany zaměstnanců nemocnice. O to více, když Machytka v dubnu loňského roku zvítězil ve výběrovém řízení před lékařem Jiřím Havrlantem, kterého podporovala Lékařská fakulta Ostravské univerzity. „Doktor Machytka má větší zkušenosti, pokud jde o vědu, pokud jde o oblast mezinárodních zkušeností, kdy působil ve spolupráci s lékaři z Harvardu a z dalších špičkových pracovišť. Jedna z nepominutelných skutečností byly i jazykové schopnosti, kdy bohužel pan doktor Havrlant tyto plně nevykazoval,“ odůvodnil výběr ministr Vojtěch.

V té době už v nemocnici probíhala ministerstká kontrola, která měla zjistit, zda veřejné zakázky nemocnice nedoprovázely úplatky.  „Po odvolání ředitele Němečka přicházíme na různé podezřelé věci, vyvádění některých lukrativních oborů mimo nemocnici a podobně. Toto je jedna z dalších informací, která je poměrně závažná, ukazuje na to, že mohlo docházet ke korupci při veřejných zakázkách,“ řekl dříve Adam Vojtěch.

Čistka v nemocnici

Proti Machytkovi se však vzbouřili lékaři, kteří dokonce premiérovi Andreji Babišovi napsali dopis. Některým lékařům z Chirurgické kliniky navíc vadilo, že si Machytka do nemocnice přivedl někdejšího přednostu Pavla Zonču, který byl i děkanem na Lékařské fakultě. Po svém odvolání je však s univerzitou ve sporu. V dubnu tak odešel z nemocnice i šéfchirurg Igor Penka.

Ředitel Machytka nakonec v červenci odvolal přednostu interní kliniky Arnošta Martínka, přednostu Ústavu soudního lékařství Igora Dvořáčka a přednostku Ústavu patologie Janu Dvořáčkovou. Důvodem měl být údajný střet zájmů. Všichni navíc působili na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. „Zjistili jsme, že osm zaměstnanců fakultní nemocnice působí současně v soukromém subjektu, v laboratoři, která byla významně preferována při odesílání diagnostických vzorků. Tři z těchto zaměstnanců současně působí ve vedoucích funkcích a z tohoto důvodu jsem se na základě výsledku auditů a po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví rozhodl pro jejich odvolání,“ řekl Evžen Machytka.

Na začátku října pak došlo k dalšímu odvolání přednosty porodnicko-gynekologické kliniky Ondřeje Šimetky. Důvodem bylo údajné manažerské selhání. V té době ředitele kritizuje kromě zaměstnanců nemocnice i rektor Ostravské univerzity Jan Lata či zdravotnické odbory. Ke kritice se přidali i primáři a ostatní přednostové, kteří sepsali petici proti řediteli. O pomoc také žádali hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO).

Třetí výběrová řízení

Po velkém tlaku ke konci října Machytka odstoupil a po něm Vojtěch dosadil lékaře Petra Vávru, který se později postavil do čela chirurgické kliniky. Ministerstvo zdravotnictví proto vypsalo další výběrové řízení, do kterého se však Vávra nepřihlásil. Ministr Adam Vojtěch však v lednu letošního roku nevybral ani jednoho ze dvou kandidátů. V řízení uspěl znovu jak lékař Jiří Havrlant, tak i primářka krevního centra FNO Zuzana Čermáková.

Podle slov Vojtěcha se obává toho, že volba mezi oběma lékaři by nepřinesla zklidnění celé situace. „Z toho důvodu jsem se rozhodl využít své právo a zrušit výběrové řízení a vypsat nové. Netěší mě to, byl bych nejraději, kdyby nemocnice již měla svého právoplatného ředitele. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že nové výběrové řízení je v tuto chvíli jediný možný správný krok ve prospěch nemocnice,“ řekl Adam Vojtěch.

To však kritizuje ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), který je s celkovou situací nespokojen. „Někdy je dobře rozhodnout rychle, než vůbec. Já bych se určitě mezi těmi dvěma kandidáty dneska rozhodl. Možná ale pan ministr ví něco, co já nevím,“ řekl Macura. „Je to kompetence pana ministra, on se ji rozhodl využít, ale je to současně i jeho zodpovědnost. Důsledky rozhodnutí jdou plně za ním,“ řekl primátor. Macura si také umí těžko představit, že by se do třetího výběrového řízení někdo přihlásil.