Chystané protesty

Demonstrace aktivistům zachutnaly. Na středu a čtvrtek svolávají další

Chystané protesty
Demonstrace aktivistům zachutnaly. Na středu a čtvrtek svolávají další

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ulice některých českých a moravských měst se opět zaplní demonstranty. Ve středu v Praze a dalších městech vyjdou lidé ven na podporu České televize. Demonstrace reagují na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana. Ve čtvrtek plánují „výstražnou stávku“ studenti některých středních a vysokých škol.

Na Václavském náměstí se zítra večer sejdou lidé kvůli „živelné demonstraci na podporu České televize a novinářů,“ píší organizátoři na Facebooku. Reagují tak na čtvrteční inaugurační projev Miloše Zemana, v němž prezident zaútočil na veřejnoprávní Českou televizi a média z vydavatelského domu Economia. Psali jsme o tom zde. Celý inaugurační projev prezidenta čtěte zde. Demonstrace nese název „Zemane, ČT nedáme! Demonstrace za zachování svobody slova a médií“.

„Útok znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana na média a svobodu slova v naší zemi, jehož se dopustil ve svém inauguračním projevu, znovu potvrdil dlouhodobý nebezpečný nenávistný útok na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na naší politiku a společnost. Zdá se, že prezident a jeho spojenci chtějí určovat, co je pravda a co lež a nesnesou kritický názor,“ píší organizátoři na facebookové události demonstrace. Za demonstrací v Praze stojí skupina aktivistů AUVA.

Oproti demonstraci na Václavském náměstí z minulého týdne tentokrát organizátoři plánují zřídit řečnické pódium. Dále uctí památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a nevylučují, že se z Václavského náměstí přesunou na Pražský hrad. Souběžně s pražským protestem jsou naplánovány demonstrace v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Táboře a Turnově.

Půlhodinová stávka studentů

Půlhodinovou protestní stávku organizují ve čtvrtek studenti některých vysokých a středních škol kvůli obraně ústavních a společenských zvyklostí. Míří proti některým krokům prezidenta Miloše Zemana a vlády v demisi. Protestovat budou i proti tomu, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk a aby vláda v demisi přijímala důležitá rozhodnutí.

V poledne chtějí vyjít před školy, aby vyjádřili protest s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě. Akci zorganizovali studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění a měla by mimo jiné přispět ke vzniku studentského fóra, které bude aktivní i v budoucnu. Za organizátory to řekl Václav Strýček.

„Vyzýváme všechny občany, a především studenty vysokých i středních škol, aby společně s námi ve čtvrtek 15. března , na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, v pravé poledne vyšli ven ze škol, tříd a pracovišť na výstražnou stávku studentstva,“ napsali organizátoři z řad studentů DAMU na Facebooku události. „Vyhlášení protestní stávky probíhá s plnou podporou studentské komory akademického senátu DAMU a děkanky DAMU,“ uvedli dále.

Organizátoři požadují, „aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.“ Účastníci budou moci podepsat svůj souhlas se zněním výzvy.

Na protestní stávku se ve čtvrtek v poledne chystají například studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, studenti Vysoké školy ekonomické, pražského Gymnázia Budějovická, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labe, Gymnázia Karla Čapka v Dobříši a dalších škol.

„Přímo oslovujeme především studenty vysokých škol a plnoleté studenty gymnázií. Kladnou odezvu máme třeba z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, JAMU, VŠCHT nebo Gymnázia F.X. Šaldy v Liberci,“ řekl Strýček. Další lidé se ke stávce hlásí ve facebookové události. Určena není pouze pro studenty, zapojit se může každý.

Po demonstracích z minulého týdne rezignoval Ondráček

Protestní akce v Praze a dalších větších českých a moravských městech zorganizovali přes sociální sítě v uplynulém týdnu odpůrci zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Během demonstrací zněla i kritika Babiše, jehož hnutí s komunisty vyjednává o podpoře vládě. Podle organizátorky akce Lucie Kohoutové občané svými 40 000 podpisy i účastí na protestních shromážděních dali najevo, že si nenechají od některých politiků líbit pohrdání demokratickými hodnotami a bojem za svobodu v roce 1989.