Schůzka po deseti letech. Vůdci Severní a Jižní Koreje souhlasili se setkáním

Schůzka po deseti letech. Vůdci Severní a Jižní Koreje souhlasili se setkáním

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vůdci Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun Če-in se sejdou 27. dubna. Na termínu schůzky se ve čtvrtek při přípravných rozhovorech dohodli zástupci obou stran. První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v jihokorejské části obce Pchanmundžom.

Agentura AFP uvedla, že Kim Čong-un se tak stane prvním severokorejským vůdcem, který od korejské války z 50. let vkročí na jihokorejskou půdu. Summitu bude předcházet 4. dubna setkání korejských představitelů na pracovní úrovni, na němž budou projednány podrobnosti týkající se vrcholné schůzky, včetně protokolu, bezpečnostních opatření a krytí rozhovorů v médiích.

Teprve třetí vrcholná schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova se bude konat krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR.

Podle jihokorejského ministra pro sjednocení Čo Mjong-kjona, který byl jedním ze členů tříčlenné jihokorejské delegace na čtvrtečních přípravných rozhovorech, by otázka denuklearizace Korejského poloostrova měla být také tématem plánovaného summitu Kim Čong-una a Mun Če-ina. Jednat by měli i o zlepšování mezikorejských vztahů, dodal Čo bez dalších podrobností.

Kim tento týden pobýval v Číně, která je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem. Byla to jeho první zahraniční cesta od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů mimo jiné přípravou očekávaného summitu obou Korejí.

Čínští zástupci by měli ve čtvrtek a v pátek informovat Soul o výsledcích jednání v Pekingu, kde Kim údajně rovněž zopakoval, že je připraven sejít se s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Detaily Kimových rozhovorů v Číně nejsou známy, podle expertů mohl jednat s čínskými představiteli o hospodářské spolupráci či žádat mírnější uplatňování sankcí, kterými Rada bezpečnosti OSN trestá KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Japonský list Asahi ve čtvtek napsal, že Severní Korea uvažuje o dvoustranných schůzkách s vrcholnými představiteli celkem pěti zemí: Jižní Koreje, USA, Číny, Japonska a Ruska. Severokorejská vláda vůdce Kim Čong-una informovala vedení severokorejské komunistické strany o možnosti konání summitů s Japonskem, Ruskem a dalšími zeměmi, uvedl list s odkazem na nejmenovaný severokorejský zdroj a příslušné dokumenty. Japonsko podle listu Severní Koreji summit samo nabídlo.

Podle informací japonského listu samotná japonská váda vyjádřila přání hostit schůzky lídrů. Japonský vládní zdroj už v polovině tohoto měsíce Reuters řekl, že Japonsko uvažuje o tom, že bude usilovat o setkání japonského premiéra Šinzó Abeho s Kim Čong-unem, přičemž by se mělo diskutovat o únosech japonských občanů severokorejskými agenty před desítkami let.

Vrcholné schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem jsou už několik týdnů plánovány na duben, potažmo květen. Severokorejské dokumenty údajně hovoří o možnosti uskutečnění japonsko-severokorejské vrcholné schůzky na začátku června.

Právě zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí je podle kritiků hlavním cílem nynějších vstřícných severokorejských gest. Kvůli sankcím Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů. Stávající severokorejská diplomatická ofenziva přichází po velmi provokativním roce, kdy KLDR uskutečnila svoji zatím nejsilnější jadernou zkoušku a testovala také mezikontinentální balistické rakety vyvíjené tak, aby byly schopné zasáhnout Spojené státy.

Obě Koreje zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

První setkání vůdců obou korejských států se uskutečnilo v roce 2000, kdy se sešel jihokorejský exprezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. Kim Čong-il se pak v roce 2007 také setkal s Kim Te-džungovým nástupcem Ro Mu-hjonem. Výsledkem vrcholných schůzek byla řada projektů spolupráce.

,

29. března 2018