Ukrajina vyhostila Saakašviliho do Polska

Ukrajina vyhostila Saakašviliho do Polska

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Někdejší spojenec a nyní soupeř a kritik ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Michail Saakašvili, který byl v pondělí zadržen v Kyjevě a vyhoštěn do Polska, je už ve Varšavě. Uvedla to polská média s odvoláním na polskou pohraniční stráž. Ta ve stručném komuniké sdělila, že bývalý gruzínský prezident byl přijat v Polsku na základě ukrajinské žádosti o readmisi.

„Vzhledem k tomu, že Saakašvili je manželem občanky členského státu Evropské unie, byla žádost vyřízena kladně,“ píše se v komuniké v narážce na Saakašviliho choť s nizozemským občanstvím. Polské ministerstvo zahraničí se podle serveru Onet.pl rozhodlo zdržet vyjádření k celé záležitosti.

Saakašvili, který vedl opoziční hnutí a demonstrace v Kyjevě, byl v ukrajinské metropoli zatčen a následně deportován do Polska. Podle ukrajinských úřadů nešlo o deportaci nepohodlného opozičního politika, ale o navrácení Saakašviliho do země, odkud se na Ukrajinu dostal.

„Podle rozhodnutí soudů se tato osoba nacházela na území Ukrajiny nezákonně, a proto byla s dodržením všech právních náležitostí vrácena do země, odkud – s porušením ukrajinských zákonů – přišla,“ řekl podle webu televize 112 mluvčí ukrajinské pohraniční služby Oleh Slobodjan.

Saakašviliho nejprve zadržela v jedné gruzínské restauraci v Kyjevě zásahová jednotka pohraniční služby. Strážci zákona podle mluvčího museli použít sílu, protože je napadli lidé ze Saakašviliho okolí.

Exprezident se na Ukrajinu dostal loni 10. září, kdy jej stovky jeho přívrženců silou přenesli přes polsko-ukrajinskou hranici.

Gruzínský politik se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015. Do země ho pozval prezident Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděské oblasti. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil ho i občanství. Saakašvili se stal jedním z nejostřejších prezidentových kritiků, obviňoval jej ze sabotování reforem a boje proti korupci i svolával demonstrace za Porošenkovo odvolání.

O gruzínské občanství Saakašvili už dříve přišel, ve své rodné zemi je obviněn a v jednom případě už i odsouzen ze zneužívání pravomocí.

Před týdnem soud v Kyjevě odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který opozičnímu předákovi odmítl udělit azyl. Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

,

12. února 2018