premiér vs. prezident

Mafiánský stát? Slovenský premiér chce, aby Kiska přestal poškozovat pověst SR

premiér vs. prezident
Mafiánský stát? Slovenský premiér chce, aby Kiska přestal poškozovat pověst SR

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Slovenský premiér Peter Pellegrini v pondělí vyzval prezidenta Andreje Kisku, aby přestal poškozovat dobré jméno své vlasti. Reagoval tak podle portálu teraz.sk na Kiskův rozhovor s německým deníkem Die Welt, ve kterém v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka prohlásil, že na Slovensku to vypadá, jako by to byl mafiánský stát. V rozhovoru, který Die Welt zveřejnil o uplynulém víkendu, se novinář Kisky zeptal, co vražda žurnalisty odhalujícího korupci, o Slovensku vypovídá.

Prezident poukázal na krok tehdejšího premiéra Roberta Fica, který na tiskové konferenci ukázal milion eur jako odměnu za informace o pachatelích.

"Tato akce řekla hodně. Vypadalo to, jako by Slovensko bylo mafiánským státem," řekl Kiska. V rozhovoru také poukázal na svůj komplikovaný vztah s Ficem a tehdejším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem a také na to, že obyvatelé Slovenska ztratili důvěru v právní systém.

Sedmadvacetiletý Kuciak a jeho partnerka byli zavražděni loni v únoru v jejich domě v obci Veľká Mača u Trnavy. Kuciak se zabýval zejména podezřeními z daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica.

"Musím s plnou vážností a s lítostí konstatovat, že vyjádření prezidenta SR pro deník Die Welt jsou opravdu velmi smutným příkladem toho, jak prezident rezignuje na snahu o důstojnou reprezentaci země," uvedl Pellegrini, který loni Fica ve funkci premiéra nahradil. Podle premiéra naopak Kiska na úkor slovenské pověsti upřednostnil vlastní politický projekt.

"Andrej Kiska je jediným prezidentem v rámci Evropské unie, který poškozuje zájmy své vlasti a lidí, kteří v ní žijí," uvedl Pellegrini. Kisku pak vyzval, aby bojoval s konkurencí na domácí politické scéně, pokud chce vstoupit do politického ringu.

V rozhovoru s Die Welt vysvětluje Kiska, že po Kuciakově vraždě se rozhodl změnit názor a založit politickou stranu. "Chci lidu navrátit moc," řekl. Zároveň Kiska odmítl, že jeho nynější Ficova kritika není přípravou pro vznik nové strany. Funkční období Kiskovi končí v červnu.

,