Koronavirus není od nás, říká Čína a ukazuje i na Česko. Vědci čínskou studii vyvrací
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína se navzdory všem důkazům o opaku stále snaží dokázat, že nový typ koronaviru, který ochromil celý svět, nepochází od ní. V minulosti vinila ze světové pandemie Itálii nebo USA, které patřily k nejhůře postiženým zemím světa, nyní za nejpravděpodobnějšího původce pokládá Indii. Mezi možnými viníky krize ale uvádí také Českou republiku. Píše o tom britský deník Daily Mail.
Koronavirus pravděpodobně vznikl v Indii, uvádí poslední studie čínských vědců z Čínské akademie věd. Výzkumníci tvrdí, že se virus poprvé objevil v Indii v létě 2019 a že se přenesl ze zvířat na člověka z kontaminované vody. V čínském Wu-chanu byl údajně pouze poprvé zaznamenán.
Vědci říkají, že využili takzvanou fylogenetickou analýzu, sledující mutace viru. Kdykoli se virus rozmnoží, dojde u něj k drobným mutacím. Podle čínských vědců tedy stačí dohledat tu verzi viru, která má mutací nejméně, a právě ta bude s největší pravděpodobností ta první.
Podle nich tato metodika prakticky vylučuje, aby koronavirus pocházel z Wu-chanu. Místo toho podezřívá devět jiných zemí: již zmíněnou Indii, Itálii a USA, pak Bangladéš, Austrálii, Rusko, Řecko, Srbsko a dokonce i Českou republiku. Česká republika zaznamenala první tři případy nákazy koronavirem v zemi až 1. března, přitom v Číně byly zaznamenány již koncem roku 2019. Rovněž ve Spojených státech a Itálii se první případy nákazy projevily během ledna 2020.
Důvěryhodnost výzkumu ale zpochybnila řada vědců. David Robertson, odborník z univerzity v Glasgow, uvedl, že studie je plná chyb a nepřináší „nic k našemu pochopení koronaviru“. „Přístup autorů k odhalení ‚nejméně zmutovaného‘ sekvence viru je od začátku zaujatý,“ uvedl pro Daily Mail. „Autoři také ignorovali rozsáhlá epidemiologická data, která jasně ukazují jeho původ v Číně a rozšíření se odtamtud dál,“ řekl.
Marc Suchard, odborník z kalifornské univerzity, zase pro deník South China Morning Post řekl: „Vybrat verzi viru, která se zdá mít nejmenší množství odchylek od ostatních, jen stěží určí původce viru.“
V asijských zemích se v posledních dnech začíná mluvit o „třetí vlně“ nákazy. Počet nových potvrzených případů stoupá v Japonsku, v Jižní Koreji či Singapuru. Čísla v Číně oproti tomu dlouhodobě stagnují.