bezpečnost sociální sítě

Apple i Samsung o vás ví vše, Facebook s nimi přes 10 let sdílí osobní informace

bezpečnost sociální sítě
Apple i Samsung o vás ví vše, Facebook s nimi přes 10 let sdílí osobní informace

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Největší sociální síť facebook čelí dalšímu skandálu. Po sérii odhalení bezpečnostních hrozeb užívání sítě nyní vyšlo najevo, že společnost osobní data uživatelů sdílí mnohem déle, než bylo dosud známo. Data více než dvou miliard uživatelů jsou sdílena také s největšími výrobci elektroniky, mezi nimiž nechybí Apple, Samsung či Microsoft. Informaci přinesl server deníku The New York Times.

Data jednotlivých uživatelů jsou firmám dostupná prostřednictvím softwaru APIs, který výrobci přidávali přímo do prodávaných tabletů a telefonů. Sdílení je realizováno na základě smluv, které firma uzavřela s nejméně šedesáti společnostmi včetně Apple, Amazonu, Blackberry, Microsoftu či Samsungu. Facebook smlouvou získal možnost nabízet své služby přímo prostřednictvím tabletu či telefonu. Druhá strana naopak získala přístup k osobním údajům uživatele zařízení. Stejně jako v případě aplikací měly firmy navíc přístup k údajům lidí, které měl uživatel zařízení mezi přáteli.

Společnost přišla v neděli večer s prohlášením, kde existenci smluv potvrzuje. Podle Facebooku však šlo o nutnost. „Před deseti lety nebylo možné vyvinout produkt, který by fungoval na každém zařízení,“ napsal za Facebook Ime Archibong, odpovědný za smlouvy s partnery.

„V té době nebylo jednoduché dostat facebook ke každému,“ uvedl Archibog. Problém podle něj vyřešil právě vývoj aplikace a uzavření partnerství s firmami. Facebook přiznává i sdílení dat přátel uživatelů, ohradil se však vůči informacím, podle nichž byla sdílena data i lidech, kteří nakládání s jejich informacemi Facebooku zakázali. „Informace o přátelích či jejich fotografie byly prostřednictvím zařízení dostupné pouze v případě, že uživatel dal k jejich sdílení souhlas. Nemáme obavy z toho, že by ze strany firem došlo ke zneužití dat“, doplnil zástupce Facebooku.

Smlouvy s většinou z výrobců elektroniky jsou i nadále platné, Facebook je však začal začátkem dubna vypovídat. Snaha o větší zabezpečení osobních údajů uživatelů sítě souvisí s problémy, s nimiž se firma potýká od března letošního roku. Tehdy vyšlo najevo, že Facebook prostřednictvím aplikací, poskytujících například on-line hry, sdílel data milionů uživatelů s poradenskou společností Cambridge Analytica.

Firma Cambridge Analytica získala prostřednictvím Facebooku data desítek milionů uživatelů sítě. Firma pracující mimo jiné na volební kampani amerického prezidenta Donalda Trumpa údaje následně využila pro své marketingové účely. Na začátku května zástupci firmy oznámili, že se svou činností končí.

Informace o sdílení informací s výrobci elektroniky byly částečně zveřejněny v dokumentech, které v květnu dostali němečtí vyšetřovatelé, zabývající se předchozími problémy Facebooku. Ti měli však k dispozici pouze zlomek znění smluv, známá jim byla navíc pouze spolupráce s firmou Blackberry. Celý rozsah sdílení vyšel najevo až nyní, tedy po vice než deseti letech od vyvinutí software.

Facebook se tak téměř okamžitě dočkal další kritiky. Znepokojení vyjádřil například americký kongresman David Cicilline. Serveru CNN řekl, že nově zveřejněné informace vyvolávají pochybnosti nad důvěryhodností Marka Zuckeberga, který letos společnost před kongresmany obhajoval. Senátor Richard Blummenthal na twitteru uvedl, že je zapotřebí zpřísnit pravidla pro ochranu osobních údajů. „Sdílení osobních dat Facebookem přináší nové důvody pro zpřísnění ochrany osobních údajů, počínaje zákonem o ochraně soukromí, jakým je evropské nařízení GDPR, napsal senátor.

, pk

5. června 2018