Institut Václava Klause

Klaus vyznamená ekonoma Ševčíka. Dostane cenu exprezidentova institutu

Institut Václava Klause
Klaus vyznamená ekonoma Ševčíka. Dostane cenu exprezidentova institutu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Exprezident Václav Klaus ocení ekonoma a někdejšího děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka. A to za dlouhodobý rozvoj společenských věd, za prosazování myšlenek svobody, volného trhu, tradičních hodnot a politické demokracie. Cenu Ševčík převezme dnes dopoledne. Je pátým laureátem ceny.

„Miroslav Ševčík je významnou osobností české ekonomie. Výroční cena IVK mu bude udělena za dlouhodobý rozvoj společenských věd, za prosazování myšlenek svobody, volného trhu, tradičních hodnot a politické demokracie,“ uvedl za Institut Václava Klause Petr Macinka.

Ševčík je pátý laureát Ceny Institutu Václava Klause. První, kdo cenu získal, je ekonomka Stanislava Janáčková. Získala ji v roce 2014. O rok později získal ocenění výtvarník a hudebník Milan Knížák, poté ekonom a „otec kupónové privatizace“ Dušan Tříska a v roce 2017 ústavní právník Václav Pavlíček.

O někdejším děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE Ševčíkovi, kterého nedávno ve funkci vystřídal Zdeněk Chytil, se naposledy hovořilo na jaře v souvislosti s předmětem, v rámci kterého vystoupili před studenty členové první vlády premiéra Andreje Babiše, která vládla bez důvěry a v demisi.

Část studentů se proti vystoupení ministrů na půdě univerzity vymezila a podepsala kvůli tomu petici. Proti petici se vedení fakulty tehdy nebývale ostře ohradilo. Dokument, v němž signatáři vyjádřili s kurzem nesouhlas, označilo za hysterickou reakci některých politických aktivistů, která připomíná „spisek kádrováka z dob Vasiľa Biľaka“. Autorům petice navíc vedení fakulty vyčítalo, že měli vlastní politické zájmy. Psali jsme o tom zde.

Ševčík byl v roce 1990 jedním ze spoluzakladatelů Liberálního institutu, později stál i v jeho čele. V roce 2013 byl ale z institutu vyloučen, platnost vyloučení později potvrdil i soud.

V tisku se také v minulosti objevily informace o tom, že Miroslav Ševčík v roce 2014 nechtěl čekat v zácpě na dálnici D5 a se zapnutým majáčkem odjel z místa v protisměru v pruhu, ve kterém v tu chvíli jezdily sanitky. Ševčík se hájil tím, že zachraňoval nemocného.

 

19. září 2018