Návštěva slovenského expremiéra

Fico je na návštěvě ČR. Jednal s Babišem a setká se se Zemanem

Návštěva slovenského expremiéra
Fico je na návštěvě ČR. Jednal s Babišem a setká se se Zemanem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Českou republiku navštívil bývalý slovenský premiér Robert Fico. Zakladatel a předseda vládní strany SMER-SD do tuzemska zamířil k příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Součástí jeho návštěvy však jsou i neoficiální setkání s představiteli země, například s premiérem Andrejem Babišem či prezidentem Milošem Zemanem.

"Je to k příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky a při této příležitosti se pan předseda setká se svými politickými přáteli," sdělil deníku Echo24 tiskový mluvčí strany SMER-SD Ján Mažgút. Fico již podle něj absolvoval setkání s předsedou vlády Andrejem Babišem. "Bude následovat setkání  prezidentem a zástupci ČSSD. Sedndtká se také s poslanci skupiny česko-slovenského přátelství," řekl ještě pro Echo24 Mažgút s tím, že všechna setkání jsou neoficiální. Ještě ve středu by měl Českou republiku opustit.

Fico již v úterý vystoupil v Interview ČT, kde hovořil mimo jiné o česko-slovenských vzájemných vztazích či o pozici Slovenska v rámci EU. „Pokud má malý stát, jako je třeba Slovensko, přežít v těžkých situacích, musí být v jádru Evropské unie. Jsme země, která vyváží podstatnou část své produkce do západní Evropy, nemůžeme si dovolit experimentovat,“ řekl slovenský expremiér v pořadu České televize.

Robert Fico byl slovenským premiérem v letech 2006-2010 a 2012-2018. Předsedou vlády země našich východních sousedů byl až do března letošního roku, kdy podal demisi. Důvodem byly hlasité protesty vůči němu a jeho vládě po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Protesty nebyly osudné pouze Ficovi, ale také policejnímu prezidentovi Tiboru Gašparovi, který rezignoval dva měsíce po Ficovi.

 

, tk, red