Další represe namířená proti podnikatelům? Pokuty i za neúmyslné chyby v kontrolním hlášení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stát v oblasti daní zvyšuje svou represi. Otevírá se prostor pro trestání neúmyslných chyb podnikatelů. Neúměrné pokuty. Tak reagují daňoví poradci a advokáti za návrh ministerstva financí na zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za špatné vyplnění údajů v kontrolním hlášení k DPH. Návrh je součástí daňového balíčku, který mění deset zákonů v oblasti daní a nyní je ve sněmovně po druhém čtení. Resort Aleny Schillerové argumentuje tím, že plátci daně záměrně údaje nevyplňují.
Ministerstvo slibuje pokutovat jen za závažné maření správy daní, přesto se zástupci daňových poradců a advokáti obávají, že navrhovaná pokuta bude cílit na poctivé podnikatele. Tíha pokut dopadne na bedra řádných a splnit veškeré veřejnoprávní povinnosti je v dnešní době téměř nemožné, upozornil v reakci pro Echo24 předseda Unie daňových poplatníků a advokát Ondřej Lichnovský. „Je to další příklad toho, jak stát v oblasti daní zvyšuje svou represi. To aniž by si před tím položil otázku, zda dosavadní nástroje jsou, či nejsou v tomto dostatečné,“ uvedl Lichnovský.
„U pokut spojených s kontrolním hlášením bych očekával, že bude provedena podrobná analýza hodnotící dosavadní stav. O tomto však v důvodové zprávě k zákonu, která čítá úctyhodných 146 stran, není ani čárka. Za této situace tak není vůbec zřejmé, zda tuto novou pokutu skutečně potřebujeme, jakož i zda skutečně povede k napravení závadného stavu. Spíše se však obávám, že to dopadne jako vždycky,“ dodal Ondřej Lichnovský.
Za otevírání prostoru pro trestání zřejmých omylů považuje návrh ministerstva daňový poradce Richard Jahoda. „Jedná se jednoznačně kvalitativně o novou pokutu, přestože resort financí tvrdí ve své reakci něco jiného. Jde o další zbytečné zpřísnění sankcí ke kontrolnímu hlášení, které jsou už bez toho velice striktní. Otevírá se prostor pro trestání zřejmých omylů a neúmyslných chyb podnikatelů, kteří nic mařit nechtějí,“ uvedl pro deník Echo24.
Ministerstvo v důvodové zprávě k daňovému balíčku uvádí, že v praxi poměrně často nastává situace, kdy plátci záměrně a opakovaně nevyplňují údaje. Například neuvedou všechny potřebné a požadované údaje, uvedou odhadované a nikoli faktické údaje a čekají na výzvu úřadu, na kterou reagují včas a úplně a dolní všechny požadované údaje. Není však možné jim za to dát pokutu podle platné úpravy. Přesto tímto postupem maří správu daní. Tyto případy je nutno v řádně odůvodněných případech sankcionovat, neboť v tomto případě není možné využít ustanovení pro udělení pokuty dle odstavců 1 a 2 (paragrafu 101h zákona o DPH), uvádí ministerstvo financí.
‚Poctivých subjektům, kterých je naprostá většina‘
Na novou pokutu upozornil na svém twitterovém účtu daňový poradce Tomáš Hajdušek, který působí také jako vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců. Hajdušek řekl, že nepovažuje za správný přístup ministerstva, které namísto toho, aby zajistilo, že se řádní plátci dočkají slibovaných benefitů, navrhuje nové pokuty. „Kontrolní hlášení přineslo zvýšení administrativní náročnosti především poctivým subjektům, kterých je naprostá většina, a stát na ně touto formou přenesl část své kontrolní činnosti,“ popsal.
Podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce daňový balíček s návrhem na pokutu napravuje nedostatek v současné úpravě. Jde o technické zpřesnění umožňující postihovat ty, kteří se podáváním neúplných nebo prázdných kontrolních hlášení snaží znemožňovat jejich analytické vyhodnocování a obcházet zákon, uvedl. „Zdůrazňujeme, že sankce bude ukládána výhradně při závažném ztěžování a maření správy daní a v žádném případě necílí na standardní plátce,“ doplnil mluvčí.
Podle Hajduška podvodníci žádné kontrolní hlášení nevyplňují a zátěží je pouze pro poctivé podnikatele. „Kontrolní hlášení je zátěží výhradně pro poctivé podnikatele, protože podvodníci žádné nevyplňují. Za ty dva roky jsem řešil desítky výzev, kde nešlo o žádný daňový únik, ale o administrativní nejasnosti, jako např. číslo dokladu, DIČ atd. Promarněný čas a vyhozené peníze,“ uvedl Tomáš Hajdušek na svém Twitteru.