Eutanázie

„Nejsem šťastný. Chci umřít“. Australan si ve 104 letech přiletěl do Švýcarska pro smrt

Eutanázie
„Nejsem šťastný. Chci umřít“. Australan si ve 104 letech přiletěl do Švýcarska pro smrt

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Australan David Goodall, který má tento týden ve svých 104 letech podstoupit eutanazii na švýcarské klinice, přistál na letišti v Basileji. Dostalo se mu tam vřelého uvítání, informovala agentura AP. Ruedi Habegger, jenž kliniku Eternal Spirit u Basileje spoluzaložil, však v rozhovoru s agenturou AFP označil za krutost, že Austrálie nepovolila svému nejstaršímu vědci zemřít ve své vlasti.

Australský vědec, který je odborníkem na ekologii, je stále pevně rozhodnut nechat ukončit svůj život a zároveň doufá, že jeho naplánovaná smrt přiměje zákonodárce v jeho vlasti ke změně zákonů do deseti let.

Poté, co se pomazlil se psem mezi vítacími osobami na basilejském letišti, setkal se Goodall s hrstkou novinářů. „Chtěl bych vyslat tento vzkaz: Jakmile člověk přesáhne padesátku nebo šedesátku, měl by se sám svobodně rozhodnout, zda chce dál žít, nebo ne,“ řekl Goodall.

Podle AP do Basileje přiletěl po návštěvě příbuzných ve francouzském Bordeaux. V úterý se Goodall chystá sejít s příslušným lékařem, jenž má posoudit pevnost jeho rozhodnutí, a na středu ještě plánuje tiskovou konferenci. Zemřít pak má ve čtvrtek po spolknutí smrtící kombinace látek.

„Je to všechno krutost. Tento starý muž by měl mít dovoleno zemřít doma, ve své posteli, jak to lze udělat tady ve Švýcarsku,“ prohlásil Habegger z kliniky Eternal Spirit.

Habegger uvedl, že na Eternal Spirit se ročně obrací přibližně 80 většinou nemocných a trpících lidí s průměrným věkem 76 let. Cizinci podle něj tvoří 75 procent klientely. Na Goodallovu cestu vybralo sdružení Exit International přes 17 tisíc australských dolarů (270tisíc Kč).

O Goodallovi se hodně mluvilo v době, kdy mu bylo 102 let a jeho univerzita v Perthu se jej pokoušela zbavit. Ani teď přitom netrpí žádnou nevyléčitelnou nemocí, ale kvalita jeho života se zhoršila a on sám žádá o službu asistované sebevraždy. „Hluboce lituji, že jsem dosáhl takového věku. Nejsem šťastný. Chci umřít. Není to nijak zvlášť smutné,“ řekl televizi ABC začátkem dubna o svých posledních narozeninách.

Švýcarsko je jednou z nejliberálnějších zemí, pokud jde o možnost ukončit dobrovolně za asistence lékařů svůj život. Ve většině zemí světa je eutanazie nezákonná. Byla zakázaná i v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Viktorie. Příslušný zákon však začne platit až od června příštího roku a vztahovat se bude jen na nevyléčitelně nemocné pacienty, kterým zbývá méně než šest měsíců života.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Eutanazie, kdy na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. V České republice se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražd

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Prožijte si svou smrt. Čínský pohřební ústav nabízí novou službu klientům

,