Morbidní skandál v Mexiku

Našel se kamion s 273 mrtvolami. Šlo o těla z přeplněných márnic

Morbidní skandál v Mexiku
Našel se kamion s 273 mrtvolami. Šlo o těla z přeplněných márnic

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nedaleko města Guadalajara byl nalezen odstavený kamion s hrůzným obsahem – v jeho návěsu bylo uloženo 273 mrtvol. Místní obyvatele na něj upozornil nesnesitelný zápach, jenž se z vozu linul. Úřady posléze přiznaly, že šlo o ostatky zavražděných lidí, pro něž neměly kvůli rekordně vysoké kriminalitě dostatečné kapacity v márnici místního ústavu soudního lékařství. Jako první o věci informoval server BBC Mundo. Kvůli skandálu již přišli o práci ředitel ústavu a státní zástupce.

Úřady původně hovořily o tom, že v kamionu bylo nalezeno 157 těl. Agentura Reuters však s odkazem na středeční tiskovou konferenci píše, že skutečný počet byl vyšší, a to 273. Kamion s mrtvolami řidič odstavil u města Tlajomulco de Zúňiga. Když si místní začali stěžovat na zápach v okolí, přiznaly o tomto víkendu místní úřady pravdu. Ústav soudního lékařství státu Jalisco neměl pro mrtvoly dostatek místa, a tak dočasně najal soukromou firmu s mrazícími pojízdnými boxy.

Kvůli kauze padají hlavy

Podle mluvčího guvernéra státu Jalisco budou takto mrtvoly uskladněny, dokud úřady nedokončí výstavbu nového zařízení soudního lékařství ve městě Tonalá. To by mělo být hotovo asi za měsíc a půl. Odstavený kamion byl podle mluvčího ale už odvezen zpět do ústavu.

Šéf ústavu Luis Octavio Cotero již byl v důsledku kauzy propuštěn. Agentuře Reuters na svou obranu řekl, že jeho institut není zodpovědný za skladování těl, o něž se nikdo nehlásí, a zároveň obvinil vládu z toho, že z něj udělala obětního beránka. Úřady ve středu propustily i místního státního zástupce Raula Sancheza.

Skandál je podle serveru BBC Mundo důsledkem vysoké kriminality, ale také místní legislativy. Ta nařizuje zachovat ostatky neidentifikovaných obětí trestných činů kvůli vyšetřování a také kvůli hledání pohřešovaných osob. Těch je nyní v zemi přes 30 000.

Gangy řádí, márnice nestíhají

V Mexiku bylo loni zavražděno 31 174 lidí, což je nejvíce od roku 1997, kdy úřady začaly tyto statistiky vést. Denně tak loni bylo v této zemi zavražděno v průměru 85 lidí. I letos zřejmě tato čísla vzrostou. Jen ve státě Jalisco zaznamenali za prvních sedm měsíců letošního roku 1243 vražd, což je o 47 procent více než ve stejném období loňského roku.

Stát Jalisco je proslulý válkou drogových gangů, operuje v něm Kartel Jalisco nová generace (CJNG), považovaný za nejmocnější drogový gang v Mexiku. Podobná je ale situace i v dalších regionech země.

Kapacity márnic nestačí například ani ve městě Acapulco na jihozápadě země, kde před několika měsíci stávkovali zaměstnanci kvůli zápachu na chodbách márnic. Podle španělského deníku El País tam totiž byly desítky pytlů s mrtvolami, které se nevešly do mrazících boxů.

, , fk

20. září 2018