Výročí 21. srpna 1968

„Kiska se vybarvil.“ Slovenská média kritizují prezidenta za předtočený projev

Výročí 21. srpna 1968
„Kiska se vybarvil.“ Slovenská média kritizují prezidenta za předtočený projev

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nejdříve to vypadalo na přímý přenos, potom se z toho vyklubal záznam starý téměř 14 dní a nakonec se ukázalo, že byl slovenský prezident Andrej Kiska v důležité chvíli na dovolené v zahraničí. Okolnosti jeho projevu k příležitosti 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy ostře kritizují slovenská média. Kvůli dovolené se Kiska, obdobně jako český prezident Miloš Zeman, nezúčastnil žádného pietního aktu. 

Jako první o předtočenosti Kiskova projevu informoval server Pluska.sk, podle kterého měl být projev nahraný už 8. srpna. „Kiska se vybarvil. Před vzpomínkovými akcemi dal přednost dovolené,“ psal server v titulku.

Podle serveru Hlavné správy se kancelář prezidenta snažila obelhat veřejnost nestaženou standartou. „Kancelář prezidenta ve snaze oklamat veřejnost, že prezident je tady a čte projev v televizi, nechala vlát standartu nad prezidentským palácem,“ dodává server s tím, že když byl Kiska tou dobou ve Španělsku, měla být standarta stažena.

Na Facebooku se do Kisky opřel i poslanec slovenské strany Směr-sociální demokracie Ľuboš Blaha. „Když někdo s takovým oduševněním odsuzuje srpnové události, tak by si mohl dovolenou naplánovat na jiný termín,“ napsal Blaha na Facebooku. 

Slovenská média uvádí další případy, kdy dal Kiska přednost soukromí před svým úřadem. „Například v únoru, když Slovensko ochromila vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, lyžoval v Rakousku. Dovolenou nepřerušil a vrátil se až po týdnu,“ píše server Spravy.pravda.sk.

Komplikace s projevem

Část české politické reprezentace volala po tom, aby prezident Miloš Zeman přednesl 21. srpna projev, který by připomenul výročí okupace. Hrad však prostřednictvím Jiřího Ovčáčka vzkázal, že český prezident žádný projev nechystá, protože projevil svou statečnost již krátce po okupaci a byl za to šikanován.

Poté, co bylo veřejně oznámeno, že slovenský prezident k výročí projev přednese, rozhodla se Kiskův projev vysílat i Česká televize. Původně měla souhlas k souběžnému vysílání se slovenskou veřejnoprávní televizí a rozhlasem (RVTS).

V úterý 21. srpna dopoledne však vedoucí zahraničního zpravodajství ČT Michal Kubal na Twitteru informoval, že slovenská prezidentská kancelář souhlas se souběžným vysíláním zrušila. „Kancelář prezidenta SR nemá nic proti tomu, naopak ji velmi těší, pokud RTVS poskytne záznam projevu prezidenta Andreje Kisky k 50. výročí 21. srpna 1968 jiným televizím po skončení projevu ve veřejnoprávní televizi, pro kterou projev předtočil,“ citoval Kubal zprávu od Kiskovy prezidentské kanceláře. V Česku tak diváci projev mohli slyšet v 19:55, na Slovensku už v 19:50. 

, nel