válečné zločiny na srbských obětech

Zločiny na Srbech: v Bosně zatkli velitele muslimských sil z války v Jugoslávii

válečné zločiny na srbských obětech
Zločiny na Srbech: v Bosně zatkli velitele muslimských sil z války v Jugoslávii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bosenská policie v pátek zadržela bývalého velitele muslimských sil za války v 90. letech Atifa Dudakoviče, který je podezřelý ze spáchání válečných zločinů na srbském obyvatelstvu v roce 1995. S odvoláním na sdělení úřadu pro vyšetřování SIPA o tom informovala regionální televize N1.

Spolu s Dudakovičem, který velel pátému sboru převážně muslimské armády Bosny a Hercegoviny, policie na příkaz bosenské prokuratury zatkla na různých místech země dalších 12 lidí. Jde o osoby obviněné ze zločinů spáchaných na Srbech během války v letech 1992 až 1995.

Podle zprávy poskytnuté úřadem SIPA policie provedla zásahy s domovními prohlídkami v 16 lokalitách. Dudaković byl zatčen v Bihači na západě Bosny. Další akce v rámci této operace policie provedla v Sarajevu, Cazinu, Veliké Kladuši, Ključi a Sanském Mostu.

Podle údajů orgánů bosenské Republiky srbské, které se zabývají pátráním po nezvěstných lidech, bylo při akcích pátého sboru bosenské armády během posledního roku války v Bosně zabito v oblastech na západě země 870 srbských civilistů a kolem 400 vojáků. Přes 30 vesnic bylo vypáleno. Na uvedeném území bylo objeveno 21 masových hrobů, které příslušníci pátého sboru zabili během operace Maestral, uvedla na svém webu televize N1.

Vyšetřování vedené proti Dudakovičovi a jeho lidem podle prohlášení prokuratury zahrnuje výpovědi více než 100 svědků, dále videozáznamy, válečné dokumenty a důkazy získané při exhumacích. Obvinění se týkají vraždění civilních obyvatel a válečných zajatců, a to včetně muslimských obětí z oblasti odštěpeneckého vůdce Fikreta Abdiče kolem Cazinu a Veliké Kladuše.

Dudaković již dříve všechna obvinění odmítl s tím, že jsou politicky motivovaná. Videozáznamy přitom označil za podvrhy.

Echo24, ČTK

27. dubna 2018