Finále Australian Open

Drama. Česká tenistka Kvitová prohrála ve finále Australian Open s Japonkou Ósakovou

  -

Petra Kvitová na Australian Open, Foto: Reuters

Finále Australian Open
Drama. Česká tenistka Kvitová prohrála ve finále Australian Open s Japonkou Ósakovou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Petra Kvitová svou sbírku grandslamových trofejí zatím nerozšíří. Ve finále Australian Open podlehla ve třech setech Japonce Naomi Ósakaové 6:7, 7:5 a 4:6. Už dříve v zápase musela odvracet tři mečboly své soupeřky, Kvitová se nicméně dokázala vzchopit a na čas srovnat stav utkání na 1:1. I třetí set byl vyrovnaný, nakonec však vítězství bere Ósakaová.

Japonská hráčka těžila především ze svých podání a z toho, že Kvitová sbírala více nevynucených chyb. Ve druhé sadě však Japonka zažila menší kolaps, když se Kvitové podařilo vyváznout ze tří mečbolů a nakonec set i získat. Třetí sada se přelévala z jedné strany na druhou, nakonec však převážila Ósakaová, která po US Open vyhrála druhý grandslamový turnaj za 5 měsíců a stane se novou světovou jedničkou. 

První grandslamové finále Kvitové po šesti letech

„Finále miluju. Mám ráda velké zápasy, velké kurty, pro tohle jsem se vracela,“ řekla před zápasem Kvitová, vítězka Wimbledonu z let 2011 a 2014. Ósakaová prozradila, že oba triumfy české hráčky na londýnské trávě hltala u televize. „Je skvělou hráčkou. A teď mám šanci si proti ni poprvé zahrát a ve finále grandslamu, to úžasné,“ uvedla Japonka.

Finálové klání bylo soubojem dvou momentálně sebevědomých dam. Kvitová s titulem v Sydney už vyhrála 11 zápasů v řadě. Ósakaová loni kralovala na US Open v New Yorku a nyní tak drží sérii 13 grandslamových výher.

„Obě jsou ranařky, hrají rychle. Není čas vymýšlet nějakou skvělou taktiku. Kdo do toho dá větší srdce, vyhraje,“ řekl kouč Kvitové Jiří Vaněk na webu WTA.

Petra Kvitová je podle legendární Martiny Navrátilové vzhledem k dojemnému a úspěšnému návratu po zranění „sentimentální“ favoritkou finále Australian Open. Proti Japonce Naomi Ósakaové musí Kvitová dobře podávat, první zaútočit a údery ve výměnách hrát i variabilně.

Trojnásobná vítězka Australian Open Navrátilová ve svém sloupku pro internetovou stránku WTA uvedla, že je neskutečné, jak dobře Kvitová zase hraje po vážném zranění ruky z přepadení v roce 2016. „V sobotním finále bude dojemnou favoritkou, ale proti Ósakaové hrající v životní formě to bude těžké,“ uvedla Navrátilová.

Výhodou Kvitové může být fakt, že hraje levou rukou, na což není Ósakaová moc zvyklá. Její trenér Sascha Bajin proto zařadil den před finále trénink s levákem. „V přípravě na sezonu jsem s levačkou nehrála. Nebude snadné si na to zvyknout, ale snad to zvládnu,“ doufala Ósakaová, která prohrála předloni hladce s levačkou Lucií Šafářovou a čtyřikrát v řadě nestačila na Němku Angelique Kerberovou.

, , jhr

26. ledna 2019