Odvolávání Klause mladšího

Podaná ruka neplatí. ODS se pokusí Klause ml. odvolat ve sněmovně

Odvolávání Klause mladšího
Podaná ruka neplatí. ODS se pokusí Klause ml. odvolat ve sněmovně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Občanští demokraté se nechtějí vzdát svého nároku na křeslo předsedy školského výboru. Požadovat odvolání Václava Klause mladšího se tak zřejmě pokusí při nadcházející schůzi sněmovny za dva týdny. ODS navíc vadí, že hnutí ANO porušilo dohodu o tom, že post předsedy bude náležet nejsilnější opoziční straně. „Kdyby dohody, na které mi podali ruku všichni předsedové, byly plněny, tak je věc už uzavřená,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Představitele ODS nadzvedlo ze židle hlasování ve školském výboru. To mělo rozhodnout o osudu Václava Klause mladšího v roli předsedy výboru. Navržený kandidát z ODS Martin Baxa však dostal pouhých šest hlasů z jedenadvaceti přítomných členů. Ihned po tajné volbě začal předseda ODS Petr Fiala obviňovat hlasující koalici SPD, ANO a KSČM z porušení dohod. „Kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. Je to prolomení dosavadních zvyklostí v Poslanecké sněmovně i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů,“ uvedl Petr Fiala.

Druhou možnost k odvolání bude mít ODS za dva týdny během řádné schůze Poslanecké sněmovny. Na začátku jednání může předseda klubu navrhnout bod o odvolání šéfa výboru na program schůze. „Místa budeme nárokovat a bude se to řešit na plénu Poslanecké sněmovny,“ uvedl Martin Baxa pro ČT24.

Pokud by však ODS návrh nepředložila, udělal by to poslanec z ČSSD Petr Dolínek. „Když to nenavrhne ODS, tak to navrhnu já. Je to skandální,“ řekl pro Echo24 Petr Dolínek. „Jsem zklamaný z toho, že se na výboru řešili jen staré křivdy, kdo koho komu odvolal. Úplně ale zapadlo, že Václav Klaus mladší měl několik sporných výroků,“ dodal.

Z neúspěšné volby byl rozezlený také předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Minulý týden v úterý jsem se na grémiu Poslanecké sněmovny zeptal všech předsedů poslaneckých klubů, zda budou respektovat politické dohody a principy poměrného zastoupení. Všichni předsedové včetně hnutí ANO řekli, že budou. Považoval jsem tedy celou věc za vyřízenou,“ uvedl Stanjura pro ČRo Plus.

Rozdělilo tajné hlasování ODS?

Pro Martina Baxu hlasovalo celkem šest členů výboru z jedenadvaceti přítomných. Ihned se vyrojily spekulace, zda proti Baxovi nehlasovala i další členka ODS Zuzana Majerová Zahradníková, která má ke Klausovi mladšímu blízko. „My jsme pro pana Klause mladšího nehlasovali, ale byli jsme se soc. dem., lidovci, hnutím STAN a panem Baxou sami. Z počtů vyplývá, že pro Baxu z ODS nehlasovala ani jeho stranická kolegyně Majerová Zahradníková. To ukazuje, že rozkol v ODS je daleko hlubší,“ uvedl po hlasování předseda poslaneckéh klubu Pirátů Jakub Michálek.

Poslankyně ODS na otázku, zda je tvrzení Jakuba Michálka pravdivé, neodpověděla. „Členové školského výboru svým hlasováním rozhodli, že prozatím Václav Klaus mladší ve své pozici předsedy zůstává. Volba byla tajná,“ uvedla pro Echo24 Majerová Zahradníková. O tom, že by poslankyně neměla podpořit Baxu, nechtěl spekulovat ani Zbyněk Stanjura. Ten pouze uvedl, že hlasování pro spolustraníka bere jako samozřejmost.